Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Nieco ponad 1 procent zmarłych na COVID-19 było w pełni zaszczepionych

Brytyjski urząd statystyczny ONS przekazał w poniedziałek najnowsze dane dotyczące zgonów na koronawirusa. Wynika z nich, że osoby w pełni zaszczepione stanowiły nieco ponad 1 procent wszystkich zmarłych z powodu COVID-19 w Anglii w pierwszej połowie roku, przy czym większość z nich zakaziła się jeszcze zanim nabyła pełną odporność.

Pomiędzy 2 stycznia a 2 lipca bieżącego roku w Anglii zarejestrowano 51 281 zgonów z powodu COVID-19, z czego tylko 640 osoby - czyli 1,25 proc. - były w pełni zaszczepione. Spośród tych 640 osób, 256 zmarło 14 dni po przyjęciu drugiej dawki, czyli kiedy powinny być już w pełni odporne.

Szczepienia a zgony

Pozostali, którzy zmarli mimo przyjęcia obu dawek, to osoby zakażone jeszcze przed przyjęciem szczepionek, zakażone pomiędzy pierwszą a drugą dawką lub zmarłe w okresie krótszym niż 14 dni od drugiej dawki.

Jak dodaje ONS, 76,6 proc. osób, które zmarły, mimo że były w pełni zaszczepione, było szczególnie podatnych na ciężki przebieg COVID-19 z powodu innych schorzeń zwiększających ryzyko.

Reklama

To nieco wyższy odsetek niż w pozostałych zgonach z powodu COVID-19 (74,5 proc.).

Nieco wyższa jest także mediana wieku zmarłych - w przypadku w pełni zaszczepionych były to 84 lata, wśród wszystkich zmarłych z powodu COVID-19 - 82 lata.

Skuteczność szczepienia

- Nasza nowa analiza pokazuje, że niestety zdarzały się zgony ludzi z powodu COVID-19, choć byli oni w pełni zaszczepieni. Jednak stwierdziliśmy również, że ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest znacznie niższe wśród osób w pełni zaszczepionych niż tych, które są niezaszczepione lub otrzymały tylko jedną dawkę. Świadczy to o skuteczności szczepionek w zapewnieniu wysokiego stopnia ochrony przed ciężką chorobą i śmiercią - oświadczyła Julie Stanborough, wicedyrektor działu statystyk zdrowotnych w ONS.

W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepiono dotychczas ponad 44 mln osób, co stanowi ponad 81 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia. Z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 134,2 tys. osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy