Reklama

Reklama

Wielka Brytania. Na co pozwoli paszport covidowy? Chcą powrotu meczów, imprez i klubów nocnych

Brytyjski rząd planuje przetestowanie różnych środków zaradczych w celu otwarcia kraju i powrotu do normalnego życia. Jednym z tych środków mają być paszporty covidowe, które pokażą status danej osoby. Zostaną zorganizowane wydarzenia pilotażowe, które pomogą sprawdzić czy bezpieczny powrót tłumów jest możliwy - informuje BBC.

Wydarzenia pilotażowe mają pokazać czy odpowiednia wentylacja, przestrzeganie zasad sanitarnych oraz testowanie uczestników mogą pozwolić na powrót imprez masowych na stadiony i areny. Wśród wydarzeń pilotażowych ma się znaleźć finał Pucharu Anglii, mistrzostwa świata w snookerze w Sheffield, bieg masowy w Hatfield House w Hertfordshire oraz kilka wydarzeń w Liverpoolu, w tym wieczór w klubie nocnym, konferencja biznesowa i seans kinowy w mieście.

Pierwszym pilotażowym wydarzeniem będzie noc komediowa w Liverpoolu 16 kwietnia, podczas której publiczność zostanie przetestowana pod kątem covid przed i po widowisku.

Reklama

Oficjalnie rząd nazywa covidowe paszporty "certyfikatem statusu covid". Takie przepustki, ograniczone czasowo, miałyby umożliwić wejście na duże imprezy. Jakie informacje miałby zawierać taki "paszport"? Trzy najważniejsze to to czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nabyła naturalną odporność na koronawirusa SARS-CoV-2 (czyli przeszła zakażenie) oraz czy i kiedy miała robiony test na wirusa, a także jaki jest jego wynik.  

Pierwsze wyniki w maju

Z nieoficjalnych informacji wynika, że NHS (brytyjska służba zdrowia) pracuje nad systemem umożliwiającym ludziom wykazanie swojego statusu za pomocą aplikacji lub papierowego certyfikatu. Rząd poinformował, że współpracuje również z ekspertami klinicznymi i etycznymi nad wypracowaniem rozwiązań dla osób, którym nie zaleca się szczepień, a w przypadku których powtarzanie testów byłoby trudne. Władze podkreślają, że nie chcą, aby program, który określają jako "certyfikat statusu covid", był stosowany w transporcie publicznym lub w podstawowych sklepach.

Pierwsze efekty stosowania paszportów covidowych oraz rezultaty, jakie przyniosą wydarzenia pilotażowe mają zostać zaprezentowane rządowi pod koniec maja tego roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy