Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Młodzi ludzie nie będą szczepieni AstraZenecą

Brytyjczycy poniżej 40. roku życia nie będą szczepieni AstraZenecą. Decyzja została podjęta po tym, jak zaobserwowano, że to właśnie w młodszych grupach wiekowych wzrasta ryzyko wystąpienia zakrzepicy po przyjęciu tego preparatu. Młodzi obywatele Wielkiej Brytanii otrzymają szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderny.

Brytyjski Komitet ds. Szczepień (JCVI) zdecydował, by w ramach środków ostrożności Brytyjczycy poniżej 40. roku życia byli szczepieni preparatami innymi niż AstraZeneca. Ta decyzja to pokłosie doniesień, iż ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi nieco wyższe w młodszych grupach wiekowych.

Zyski większe niż ryzyko

Profesor Wei Shen Lim z JCVI uważa, że taka decyzja "przyczyni się do zwiększenia zaufania" do programu szczepień w Wielkiej Brytanii.

Ryzyko powstania zakrzepów wynosi mniej więcej jeden na 100 000 u osób po "czterdziestce", ale wzrasta do jednego na 60 000 u osób po "trzydziestce".

Reklama

Jednocześnie rzeczniczka Departamentu Zdrowia podkreśliła, że stanowisko JCVI Agencja ds. Leków i Produktów Ochrony Zdrowia nadal głosi iż "zyski ze stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko związane z jej podaniem u większości dorosłych".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje