Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Już pierwsza dawka szczepionki znacząco zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Pierwsza dawka szczepionki znacznie zmniejsza ryzyko, że chorując na COVID-19 trafimy do szpitala. Z danych opublikowanych przez angielską służbę zdrowia wynika, że zagrożenie spada o ponad 80 procent. Analiza ta dotyczy grupy wiekowej, która dostała szczepionki najwcześniej, czyli osób powyżej 80 roku życia.

Statystyki skuteczności, o których mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.

Reklama

Rządowa agencja Public Health England przeanalizowała dane na temat 7,5 mln osób powyżej 70. roku życia, które już zostały zaszczepione. Porównała odsetek osób powyżej 70 lat, u których, gdy miały objawy zakażenia, test wykazał obecność koronawirusa z tymi, u których test go nie wykazał, następnie wskaźnik hospitalizacji w potwierdzonych przypadkach COVID-19 u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku oraz osób niezaszczepionych, a także wskaźnik zgonów w potwierdzonych przypadkach u osób powyżej 80 lat, którzy zostali zaszczepieni szczepionką firmy Pfizer/BioNTech ponad 14 dni przed uzyskaniem pozytywnego wyniku i osób niezaszczepionych.

Z tych porównań wynika, że w przypadku obu szczepionek liczba infekcji wyraźnie spada po około trzech tygodniach od przyjęcia jednej dawki. W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech po czterech tygodniach u osób powyżej 70. roku życia ochrona przed Covid-19 z objawami wynosi 57-61 proc., w przypadku AstraZeneca - 60-73 proc. Dodatkowo u osób powyżej 80. roku życia po czterech tygodniach od przyjęcia jednej dawki którejkolwiek z tych szczepionek ryzyko hospitalizacji spada o ponad 80 proc. Szczepionka Pfizera zmniejsza też ryzyko zgonu o 83 proc. W przypadku tej opracowanej przez AstraZeneca nie ma jeszcze miarodajnych wyników, bo zaczęto podawać ją cztery tygodnie później.

Liczba zakażeń wyraźnie spada

Hancock powiedział, że fakt, iż liczba przyjęć do szpitala spada szybciej niż zakażeń - zwłaszcza wśród starszych grup wiekowych, które jako pierwsze otrzymały zastrzyk - jest znakiem, że szczepionka działa. Jak zwrócił uwagę, również tempo spadku liczby zgonów wśród najstarszych grup wiekowych jest szybsze niż wśród osób poniżej 80. roku życia.

Liczby nowych zakażeń, hospitalizacji i zgonów faktycznie wyraźnie spadają. Jak podano w poniedziałek, w ciągu ostatniej doby wykryto 5455 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku, i zarejestrowano 104 nowe zgony - najmniej od 26 października. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4 182 009 zakażeń, z powodu których zmarły 122 953 osoby. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 275 451 osób, a drugą - 815 816.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama