Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Darmowe testy na koronawirusa dwa razy w tygodniu

Wszyscy mieszkańcy Anglii mogą za darmo wykonać dwa razy w tygodniu szybki test antygenowy na obecność koronawirusa. Testy przysługują niezależnie od tego, czy ktoś wykazuje objawy zakażenia, czy nie.

Zestawy do wykonywania szybkich testów można zamówić przez internet z dostawą do domu, są dostępne w lokalnych punktach przeprowadzania testów, w niektórych aptekach oraz w punktach przeprowadzania testów w zakładach pracy i w szkołach.

"Jedna z najskuteczniejszych broni"

- Oprócz udanego programu szczepień szybkie testy będą jedną z naszych najskuteczniejszych broni w walce z tym wirusem i zapewnią nam możliwość ostrożnego ponownego otwarcia naszej gospodarki i tych części życia, za którymi wszyscy tęsknimy. Brytyjczycy podjęli ogromny wysiłek w czasie trwania pandemii i jestem przekonany, że zrobią to samo teraz, korzystając z oferty bezpłatnych szybkich testów - powiedział minister zdrowia Matt Hancock.

Reklama

Brytyjski rząd chce, by samodzielne przeprowadzanie szybkich testów antygenowych stało się rutyną i w związku z tym rozpoczął w piątek kampanię reklamową, przekonującą do korzystania z tej możliwości. Masowe testowanie ma na celu wykrywanie osób bez objawów, bo około jedna trzecia osób zakażonych ich nie wykazuje i może nieświadomie roznosić wirusa.

Wykryty wirus? Izolacja

Każda osoba, u której szybki test da wynik pozytywny, będzie musiała poddać się wraz z domownikami izolacji. Następnie może zamówić test typu PCR, zwykle stosowany w przypadkach objawowych, który zostanie wysłany do laboratorium w celu analizy. 

Jeżeli wynik drugiego testu będzie negatywny, kwarantanna zostanie natychmiast zakończona i można powrócić do normalnej aktywności.

Testy w szkołach i zakładach pracy

Na początku tego roku brytyjski rząd w ramach planu wznowienia zajęć stacjonarnych w szkołach zaoferował szybkie testy antygenowe dla uczniów i pracowników szkół średnich. W lutym program ten został rozszerzony na rodziny wszystkich dzieci w wieku szkolnym i akademickim w Anglii. 

Zestawy do samodzielnego wykonywania testów zaoferowano również tym, którzy w czasie epidemii nie mogą pracować z domu. 

Program testowania w szkołach, w połączeniu z szerszym ich stosowaniem w miejscach pracy, doprowadził do skoku liczby wykonywanych testów w Anglii. W połowie lutego było to ok. 250 tys. dziennie, a pod koniec marca liczba ta wzrosła do ponad miliona dziennie.

"Operacja Moonshot"

Rozpoczęty w piątek program powszechnych testów jest faktycznie długo opóźnianą "Operacją Moonshot", którą Hancock obiecał już latem zeszłego roku. Jak wówczas mówił, celem jest wykonywanie 10 mln szybkich testów dziennie, a koszt całej operacji szacuje się na 100 mld funtów.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy