Reklama

Reklama

WHO ostrzega: Szczepionki nie wyeliminują koronawirusa

- Postęp w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19 doprowadził do coraz większego przekonania, że pandemia dobiegła końca. Szczepionki nie oznaczają zero COVID-19 - ostrzega WHO.

- Postęp w zakresie szczepionek daje nam siłę i możemy teraz zacząć widzieć światło na końcu tunelu. Jednak WHO obawia się, że istnieje coraz większe przekonanie, że pandemia COVID-19 się skończyła - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus.

Dodał, że pandemia ma jeszcze długą drogę do przebycia i że decyzje podjęte przez obywateli i rządy określą jej przebieg w krótkim okresie i to, kiedy ostatecznie się zakończy.

- Wiemy, że to był ciężki rok i ludzie są zmęczeni, ale w szpitalach, które pracują na najwyższych obrotach, sytuacja jest najtrudniejsza z możliwych - powiedział. - Prawda jest taka, że obecnie w wielu miejscach występuje bardzo wysoka transmisja wirusa COVID-19, który wywiera ogromną presję na szpitale, oddziały intensywnej terapii i pracowników służby zdrowia - podkreślił.

Reklama

Czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan ostrzegł w piątek, że pojawienie się kilku skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19 i towarzyszący temu optymizm nie może osłabić naszej czujności, gdyż nie wyeliminują one wirusa.

- Szczepionki nie oznaczają zero COVID-19 - zapowiedział Ryan, wyjaśniając, że same szczepionki "nie będą w stanie wykonać całej pracy".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy