Reklama

Reklama

WHO ostrzega przed wybuchem nowych pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed wybuchem nowych pandemii. W najnowszym oświadczeniu wezwała przywódców państw, by przygotowali się na kolejne sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego, podobne do pandemii COVID-19.

WHO opublikowała w czwartek (5 listopada) oświadczenie, w którym wzywa światowych przywódców, by już teraz przygotowali się na następną pandemię, podobną do COVID-19. 

Organizacja podkreśla, że jeśli rządy państw będą lepiej przygotowane na sytuację zagrożenia zdrowia publicznego, wówczas uda się zminimalizować straty gospodarcze i uniknąć zapaści służby zdrowia, które mają miejsce podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, jaka wybuchła w grudniu 2019 r.

"Musimy już teraz przygotować się na następną pandemię" - ostrzega w wydanym komunikacie WHO.

Reklama

"Możemy pokonać COVID-19 dzięki nauce"

Organizacja przygotowała także projekt rezolucji, która ma zostać przedstawiona i przedyskutowana podczas 73. Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Wirtualne obrady zaplanowano od 9 do 14 listopada. 

Celem dokumentu jest przygotowanie państw na przyszłe sytuacje kryzysowe, podobne do pandemii koronawirusa. Rezolucja miałaby wzmocnić gotowość krajów na wypadek ponownego zagrożenia zdrowia publicznego poprzez bardziej zdecydowane przestrzeganie międzynarodowych przepisów. WHO zaznacza, że wszystkie kraje powinny być lepiej przygotowane do wykrywania i reagowania na niebezpieczne choroby zakaźne. 

"Chociaż jest to kryzys globalny, wielu krajom i miastom z powodzeniem udało się zapobiec lub kontrolować transmisję, stosując kompleksowe, oparte na faktach podejście" - zaznacza WHO. "W minionym roku widzieliśmy, że państwa z solidnym przygotowaniem infrastruktury na wypadek zagrożenia zdrowia były w stanie szybko powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2" - dodaje organizacja.

Jednocześnie WHO podkreśla, że "pandemia COVID-19 to otrzeźwiające przypomnienie, że zdrowie jest fundamentem stabilności społecznej, gospodarczej i politycznej".

"Możemy pokonać pandemię dzięki nauce, konkretnym rozwiązaniom i solidarności" - apeluje WHO w obliczu kolejnej fali koronawirusa.

Pandemia przyspiesza zwłaszcza w Europie

Na całym świecie potwierdzono już blisko 48 mln przypadków SARS-CoV-2. Od początku pandemii z powodu COVID-19 życie straciło 1,2 mln ludzi.

W cotygodniowym raporcie, datowanym na 1 listopada, WHO alarmuje, że pandemia przyspiesza zwłaszcza w Europie. W ciągu siedmiu dni na Starym Kontynencie wykryto ponad połowę (52 proc.) wszystkich zakażeń na świecie. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wzrosła w Europie o 46 proc. w porównaniu do tygodnia wcześniej. Najwięcej zakażeń wykrywanych jest we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Kilka dni temu, podczas sesji pytań i odpowiedzi z internautami, dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan ostrzegał, że nieśledzenie kontaktów osób zakażonych w Europie może doprowadzić do "mrocznych konsekwencji".

(jm)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy