Reklama

Reklama

WHO: Od początku pandemii nawet 180 tys. pracowników służby zdrowia mogło umrzeć z powodu COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że od 80 do 180 tys. medyków z całego świata zmarło z powodu COVID-19 od początku pandemii do maja bieżącego roku. WHO wezwała rządy do "zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia".

"Te śmierci są tragiczną stratą i niezastąpioną wyrwą w konfrontacji świata z pandemią" - czytamy w oświadczeniu WHO. Organizacja wezwała rządy poszczególnych państw do "zdwojenia wysiłków na rzecz ochrony i wsparcia pracowników służby zdrowia w miarę narastania kolejnej fali pandemii".

Pracownicy służby zdrowia są traktowani priorytetowo w programach szczepień w wielu krajach, ale nierówny dostęp do szczepionek oznacza, że średnio na całym świecie tylko dwóch na pięciu medyków i członków personelu pomocniczego jest w pełni zaszczepionych - podała WHO.

Dane z 119 państw udostępnione przez organizację pokazują, że mniej niż jedna na dziesięć osób zatrudnionych w służbie zdrowia w Afryce i rejonie Zachodniego Pacyfiku została w pełni zaszczepiona. W 22 krajach o najwyższych dochodach odsetek zaszczepionym pracowników medycznych przekroczył 80 proc. 

- Wskaźniki liczby zakażeń SARS-Cov-2 i wynikłych z nich zgonów wśród pracowników służby zdrowia obniżyły się, ale nadal świat nie ma powodów do zadowolenia - skomentowało WHO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama