Reklama

Reklama

WHO: 2021 będzie kolejnym rokiem koronawirusa

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge ocenił w czwartek, że Europa musi wykazać się większą solidarnością w kwestii dostępu do szczepionek przeciw koronawirusowi. Podkreślił także, że 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień wykonano w 10 krajach. - Rok 2021 będzie kolejnym rokiem koronawirus - oświadczył.

- Konieczne jest, aby wszystkie kraje zdolne do wsparcia mechanizmu równego dostępu do szczepionek zrobiły to - powiedział Kluge podczas konferencji prasowej online i zaznaczył, że WHO i jej partnerzy wykonali "ogromny wysiłek" w celu zapewnienia każdemu krajowi dostępu do preparatów.

Szczepienia na świecie

Według niego 95 proc. wszystkich dotychczasowych szczepień zostało przeprowadzonych w zaledwie 10 krajach. Kluge nie wymienił nazw tych państw, ale agencja AFP pisze, powołując się na analizę serwisu Our World in Data, że chodzi o: Stany Zjednoczone, Chiny, Wielką Brytanię, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Rosję, Niemcy, Hiszpanię i Kanadę.

Reklama

Niepokojące tempo transmisji wirusa

 W środę dyrektor WHO ds. nagłych przypadków zdrowotnych Michael Ryan podkreślał, że w ciągu nieco ponad miesiąca w około 46 krajach podano około 28 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Mówił przy tym jednak, że pomimo rozpoczęcia kampanii szczepień niepokojąca jest szybkość transmisji koronawirusa obserwowana w niektórych krajach, w szczególności z powodu nowych, bardziej zaraźliwych wariantów - brytyjskiego i południowoafrykańskiego.

- Sytuacja jest niepokojąca - podkreślił Kluge i zaznaczył, że 25 krajów strefy europejskiej, w tym Rosja, odnotowało przypadki związane z nowym szczepem koronawirusa.

- Przy zwiększonej zdolności do transmisji i podobnym nasileniu choroby nowe warianty wirusa budzą niepokój. Bez zwiększonej kontroli w celu spowolnienia jego rozprzestrzeniania się rozpocznie się większe obciążenie placówek opieki zdrowotnej, które już teraz mają problemy - powiedział Kluge.

"2021 będzie kolejnym rokiem koronawirusa"

Szef WHO na Europę sprecyzował, że spośród 53 krajów kontynentu 31 rozpoczęło już kampanię szczepień, a kraje korzystające z mechanizmu COVAX, dzięki któremu zapewniony ma być powszechny dostęp do szczepionek, mają rozpocząć szczepienia na początku lutego.

- Rok 2021 będzie kolejnym rokiem koronawirusa, ale będzie to rok bardziej przewidywalny, sytuacja będzie łatwiejsza do opanowania - zapewnił Kluge. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy