Reklama

Reklama

Węgry łagodzą restrykcje. Ulgi dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Rząd Węgier zdecydował o poluzowaniu części restrykcji wprowadzonych w związku z kolejną falą pandemii. Premier Viktor Orban zapowiedział, że pod koniec przyszłego tygodnia otwarte zostaną teatry, hotele, pływalnie i siłownie. Do korzystania z tych miejsc uprawnieni będą jedynie ci, którzy są chronieni przed koronawirusem poprzez szczepienie lub przebycie COVID-19.

Reklama

- Po zaszczepieniu czterech milionów osób, co moim zdaniem nastąpi w środę-czwartek w przyszłym tygodniu, otworzymy szeroki wachlarz usług dla osób, która mają zaświadczenie o ochronie (przed koronawirusem poprzez szczepienie lub przebycie COVID-19) - powiedział Orban.

Reklama

Wśród miejsc, które będzie można odwiedzić z zaświadczeniem, są teatry, imprezy taneczne i muzyczne, cyrki, kina, siłownie, pływalnie, kąpieliska publiczne, lodowiska, ogrody zoologiczne, wesołe miasteczka, muzea, biblioteki, a także imprezy sportowe. Będzie też można otworzyć dla osób z zaświadczeniem hotele i sale restauracji oraz kawiarń.

Szczepienie osób w wieku 16-18 lat

Orban zapowiedział też, że po zaszczepieniu wszystkich chętnych rozpocznie się szczepienie osób w wieku 16-18 lat - dostaną oni szczepionkę Pfizera. Wtedy też będą mogli przyjechać na Węgry na szczepienie Węgrzy mieszkający w innych krajach świata.

Premier potwierdził też, że od soboty otwarte zostaną tarasy restauracji i kawiarń, a jednocześnie skrócona zostanie godzina policyjna która zamiast godz. 21 będzie się zaczynać od 22.

3,5 mln szczepień

Według danych, które przekazał Orban, liczba osób zaszczepionych dotąd co najmniej jedną dawką szczepionki przekroczyła już 3,5 mln. Węgierskie władze uzależniają kolejne etapy otwierania kraju od liczby osób zaszczepionych.

Na Węgrzech powoli opada trzecia fala epidemii koronawirusa - zmniejsza się liczba zgonów na COVID-19 i nowych zakażeń koronawirusem. Spada też liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, a także chorych wymagających hospitalizacji i podłączenia do respiratora.

Od początku pandemii wykryto 761 tys. infekcji koronawirusem i zmarło 26 tys. cierpiących na COVID-19.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje