Reklama

Reklama

Watykan: Bez paszportu covidowego nie będzie wypłaty

Pracownicy Kurii Rzymskiej od 1 października bez okazania tzw. paszportu covidowego nie będą mogli przyjść do pracy. Taka nieobecność będzie traktowana jako nieusprawiedliwiona, czyli nie dostanie się za nią wynagrodzenia - wynika z nowego dekretu sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Potrzebny certyfikat szczepienia

Nowy dekret zaostrza dotychczasowe przepisy, obowiązujące od połowy września w Watykanie. Zgodnie z nimi wszyscy pracownicy i goście Stolicy Apostolskiej musieli udowodnić, że zostali zaszczepieni, są ozdrowieńcami albo mają negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. 

Przepisy, które mają wejść w życie 1 października, zakładają, że bez "zielonego paszportu" nie będzie można przyjść do pracy na terenie Państwa Watykańskiego. Akceptowane będą certyfikaty watykańskie, unijne oraz innych państw, które spełniają wymogi, a obowiązek posiadania dokumentu dotyczy terytorium Państwa Watykańskiego, obiektów eksterytorialnych na terenie Rzymu i w Castel Gandolfo - podaje KAI.

Reklama

Wyjątki od reguły

W dekrecie zaznaczono, że wyjątki od reguły rozpatrywane będą indywidualnie. W piśmie jednak nie wspomniano o alternatywnych metodach świadczenia pracy, jak np. praca zdalna. 

Paszportów covidowych nie muszą okazywać wierni. Mogą oni przebywać na terenie Watykanu, ale tylko podczas trwania nabożeństw.

Zobacz też: Papież Franciszek: Szczepienia przeciw COVID-19 to akt miłości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje