Reklama

Reklama

Wariant Omikron. Błyskawiczna transmisja wirusa. Omija bariery immunologiczne

Przy infekcjach lokalnych liczba zakażeń Omikronem rośnie 1,5-2-krotnie w ciągu trzech dni - alarmuje WHO. To znacznie szybsze tempo niż w przypadku Delty. Omikron rozprzestrzenia się bardzo szybko w krajach z wysokim poziomem wyszczepienia.

Błyskawiczna transmisja wariantu Omikron być związana z jego zdolnością do omijania bariery immunologicznej wytworzonej przez szczepienia lub przebycie infekcji - wyjaśnia WHO.

Zobacz też: Holandia. Eksperci: Przez wariant Omikron należy wprowadzić całkowity lockdown

Organizacja podkreśla, że wciąż dane na temat Omikrona są niewystarczające, by ustalić jak ciężki kliniczny przebieg choroby powoduje, ani jak skuteczna jest ochrona dawana przez szczepionki.

Reklama

Omikron może doprowadzić do paraliżu ochrony zdrowia

WHO zwraca jednak uwagę, że rośnie liczba hospitalizacji w krajach, w których diagnozuje się wiele zakażeń Omikronem, czyli w Republice Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii, istnieje zatem niebezpieczeństwo, że wariant ten doprowadzi do poważnego przeciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Wcześniej w sobotę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział w AFP, że wirus SARS CoV-2 nie zniknie, ale lockdowny, restrykcje i kampanie szczepień mogą sprawić, że będziemy z nim żyli "jak z grypą".

Badanie londyńskiego uniwersytetu Imperial College wskazuje jednak, że "w dużym stopniu Omikron może pokonać odporność nabytą wcześniej zarówno poprzez szczepienia, jak i infekcję" - napisał w piątek w oświadczeniu prof. Neil Ferguson, który nadzorował badanie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje