Reklama

Reklama

Wariant Delta. W kolejnych krajach rośnie liczba zakażeń SARS-CoV-2

Wielka Brytania i Włochy notują wzrosty liczby zakażeń na koronawirusa. Wszystko przez rozprzestrzeniający się szybko wariant Delta. Również w Polsce udział wariantu Delta koronawirusa w ogólnej liczbie nowych zakażeń rośnie bardzo dynamicznie.

Najwyższe od początku trzeciej fali epidemii liczby wykrytych nowych zakażeń koronawirusem - 48 553 - i zgonów z powodu COVID-19 - 63 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - podały władze w czwartek. To kolejny dzień z rekordowymi bilansami.

Jeśli chodzi o wykryte infekcje, to ich bilans jest aż o 6251 wyższy od środowego, gdy po raz pierwszy w czasie trzeciej fali przekroczono poziom 40 tys., a także najwyższy od 15 stycznia. Dla porównania - w czwartek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła 32,5 tys. Najwyższym dobowym wynikiem od początku całej epidemii pozostaje ten z 8 stycznia tego roku, gdy poinformowano o ponad 68 tys. nowych zakażeń. Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 5,28 mln infekcji, co jest siódmą najwyższą liczbą na świecie.

Reklama

Najwyższy bilans zgonów

Natomiast bilans nowych zgonów jest w Wielkiej Brytanii najwyższy od 26 marca. Wprawdzie liczba zgonów rośnie znacznie wolniej niż zakażeń i jest bardzo daleko od poziomów ze stycznia - gdy niemal codziennie umierało ponad tysiąc osób - ale ich wzrost też jest zauważalny. W czwartek przed tygodniem informowano o 35 zarejestrowanych zgonach. Od początku epidemii z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii zmarły 128 593 osoby, co również jest siódmym bilansem na świecie.

Rośnie ponadto liczba osób przebywających w szpitalach z powodu COVID-19. Według stanu ze środy było ich 3786, czyli najwięcej od 31 marca, choć nadal jest to znacząco poniżej rekordowych poziomów z połowy stycznia, gdy w szczytowym momencie było to powyżej 39 tys.

Wychodzenie z lockdownu

Mimo rosnącej szybko liczby zakażeń brytyjski rząd zdecydował, że w poniedziałek Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji. Jest on zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami. Władze Szkocji i Walii wybrały ostrożniejsze podejście i nieco poluzują ograniczenia w przyszłym tygodniu, ale nie zniosą ich zupełnie, utrzymując m.in. obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia.

Wzrost zakażeń o ponad 60 procent

Podobna sytuacja ma miejsce we Włoszech. W ciągu ostatniego tygodnia wzrosła tam o ponad 60 procent liczba zakażeń koronawirusem - medyczna fundacja Gimbe. 

Fundacja, prowadząca monitoring epidemii we Włoszech, poinformowała, że od 7 do 13 lipca liczba nowych wykrywanych przypadków zakażenia wzrosła z około 5,5 tysiąca do 9 tysięcy. To, jak wyjaśniono, rezultat szerzenia się wariantu Delta, występującego obecnie w prawie wszystkich włoskich regionach.

Średnia dobowa liczba zgonów zmniejszyła się zaś z 24 do 15.

Czwartkowe dane Ministerstwa Zdrowia potwierdzają utrzymującą się tendencję: wzrost liczby nowych infekcji i spadek zgonów. Ostatniej doby na Covid-19 zmarło 9 osób i zanotowano 2455 kolejnych przypadków koronawirusa wykrytych w 190 tysiącach testów. Do 1,3 proc. wzrósł odsetek pozytywnych wyników.

Łączny bilans zmarłych wynosi 127 840.

Spadła liczba pacjentów w szpitalach, także na intensywnej terapii, gdzie jest 153 najciężej chorych.

Obecnie zakażonych jest ponad 40 tysięcy osób; w domowej izolacji przebywa około 39,6 tys.

Liczba wykonanych dotąd szczepień we Włoszech zbliża się do 60 milionów. Zakończyło je 25,5 mln osób, czyli 47 procent populacji.

Sytuacja w Polsce

Udział wariantu Delta koronawirusa w ogólnej liczbie nowych zakażeń w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie.

Dane te potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na konferencji prasowej przyznał, że obecnie w Polsce w 30-40 proc. badanych próbek stwierdzany jest wariant Delta - biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, czyli te próbki, które wysyłane są do laboratoriów (tj. mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce).

- Te procenty, te liczby na pewno będą rosnąć - dodał rzecznik.

Wariant Delta w Europie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.

Zaapelowało też o przyspieszenie akcji szczepień.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy