Reklama

Reklama

Wariant Delta. Objawy mutacji indyjskiej

Wariant Delta, czyli indyjska mutacja koronawirusa, odpowiada za coraz większą liczbę zakażeń na świecie. Eksperci alarmują, że może być przyczyną kolejnej fali pandemii. Jednocześnie zwracają uwagę, że wariant Delta ma inne objawy niż wersja pierwotna.

Jak podaje na przykład brytyjski NHS, klasyczne objawy koronawirusa obejmowały: kaszel, gorączkę oraz utratę węchu lub smaku.

Wariant Delta. Najczęstsze objawy

Wraz z powstaniem nowych mutacji to się zmienia. Naukowcy, którym udało się przeanalizować zachorowania spowodowane nowym wariantem Delta, wskazują, że towarzyszące mu objawy bardziej przypominają ciężkie przeziębienie.

Najczęściej występujące objawy to: ból, gardła, ból głowy i katar.

Z klasycznych objawów dochodzą jeszcze gorączka i uporczywy kaszel.

Wszystko to sprawia, że zachorowanie wariantem Delta może przypominać zwykłe przeziębienie. Lekarze ostrzegają, że może to prowadzić do jeszcze większej transmisji wirusa, ponieważ ludzie przekonani o tym, że są "jedynie" przeziębieni, nie będą się izolować.

Reklama

Objawy mniej oczywiste

Naukowcy badający wariant Delta wymieniają także inne objawy, które pojawiają się po zakażeniu. To: zapalenie migdałków, zakrzepy krwi oraz zaburzenia słuchu.

Coraz częściej występują też zaburzenia układu pokarmowego, m.in. nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Jak podają brytyjski badacze, do objawów mniej oczywistych należą też: dreszcze, nagła utrata orientacji, wysypka, zmiany w ustach i na języku, bóle w klatce piersiowej i mięśni, ochrypły głos, duszności czy nawet wysypka wraz z opuchlizną na i wokół palców u stóp.

Wariant Delta a szczepienia

Wiele pytań dotyczących wariantu Delta skupia się na tym, czy obecnie dostępne na rynku szczepionki są przeciw niemu skuteczne. Jak wynika z najnowszej publikacji w "The Lancet", skuteczność szczepionek mRNA w zapobieganiu hospitalizacji to 96 proc., a wektorowych 92 proc. Analiza ta objęła 14 019 przypadków zakażeń wariantem Delta.

Jednocześnie warto pamiętać, że jedna dawka jest o 17 proc. mniej skuteczna wobec Delty w zapobieganiu występowania objawów COVID-19 niż przyjęcie obu dawek. Czyli żeby zapewnić sobie jak najskuteczniejszą ochronę przed wariantem Delta należy przyjąć obie dawki szczepionki.

Czytaj też:

Włosi przykrywają lodowiec, żeby się nie roztopił

Naukowcy: Fale coraz częściej będą zalewać nabrzeża, także w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy