Reklama

Reklama

Wariant Delta. Niepokojące dane z Niemiec

74 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech jest obecnie powodowanych przez wariant Delta. Jednocześnie niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI) zwraca uwagę, że siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 znów rośnie. W Polsce wariant Delta to obecnie około jedna trzecia nowych zakażeń.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 1642 nowe przypadki zachorowań na koronawirusa, poinformował w czwartek RKI.

Ponownie wzrosła siedmiodniowa zapadalność na COVID-19, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), wartość ta wynosi obecnie 8,0, dzień wcześniej było to 7,1. Najniższy poziom tej wartości odnotowano ostatnio 6 lipca, kiedy wynosił 4,9 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców.

Wariant Delta dominuje

Wariant Delta koronawirusa staje się coraz bardziej dominujący również w Niemczech. Stanowi on obecnie 74 procent badanych próbek, wynika z raportu RKI.  Infekcje dominującym wcześniej wariantem Alfa spadły w ostatnich tygodniach bardzo szybko, do poziomu około 22 procent. Inne warianty nadal odgrywają w Niemczech niewielką rolę.

Reklama

W całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 32 kolejne zgony związane z koronawirusem. Tydzień temu było 31 ofiar wirusa. Liczba osób, które od początku pandemii zmarły z powodu Sars-CoV-2 wzrosła do 91 319.

Delta rozprzestrzenia się w Europie

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta.

Zaapelowało tez o przyspieszenie akcji szczepień.

W Polsce odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie.

Czytaj też: Wariant Delta: Jak się przed nim chronić? Siedem wskazówek od ekspertów

Wariant Delta bardziej zaraźliwy

Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu ub.r. wariant Delta (B.1.617.2) może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 r.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID wariant Delta obecny jest w 91 krajach świata, natomiast zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozprzestrzenił się już w ponad 100 państwach. Wariant ten przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA.

Czytaj też:

Plan klimatyczny UE: Na stacji benzynowej zapłacimy więcej

Pytania o czwartą falę pandemii w Polsce. Głównym zagrożeniem wariant DeltaDowiedz się więcej na temat: Niemcy | Delta | wariant delta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje