Reklama

W związku z koronawirusem królowa Elżbieta II opuściła Pałac Buckingham

Brytyjska królowa Elżbieta II wraz mężem, księciem Filipem, w związku z epidemią koronawirusa opuścili w czwartek Pałac Buckingham i przenieśli się na zamek w Windsorze pod Londynem - ujawnił w niedzielę tabloid "The Sun".

Jeśli sytuacja będzie się dalej pogarszać, para królewska przeniesie się do wiejskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk.

"Królowa czuje się dobrze, ale uznano, że najlepiej będzie, jeśli się przeniesie. Wiele osób z personelu pałacowego jest trochę spanikowanych z powodu koronawirusa. Przez pałac przepływa nieustający strumień gości, w tym politycy i dygnitarze z całego świata. Do niedawna królowa spotykała tam wielu ludzi. Ale mając na względzie, że jest na kilka tygodni przed 94. urodzinami, doradcy uważają, że lepiej, by była w bezpiecznym miejscu" - mówi cytowane przez "The Sun" źródło w Pałacu Buckingham.

Reklama

"Pałac Buckingham jest w centrum Londynu i ma większy personel niż inne posiadłości, więc jest uważany za znacznie bardziej niebezpieczne miejsce. Nie było tam jeszcze żadnych konkretnych zagrożeń ani pozytywnych testów, ale nikt nie chce podejmować ryzyka" - dodaje.

Królowa zorganizowała przyjęcie, ale unikała podawania ręki

Personel Pałacu Buckingham liczy około 500 osób, podczas gdy zamku w Windsorze - ok. 100, zaś Sandringham - zaledwie kilkanaście. 

W piątek Pałac Buckingham poinformował, że z powodu epidemii koronawirusa wprowadzone zostaną zmiany w oficjalnych planach królowej, m.in. przełożone zostaną jej wizyty w londyńskiej dzielnicy Camden i w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii, choć zapewniono wówczas, że audiencje będą kontynuowane w normalnym trybie. Prawdopodobne jest także przełożenie lub odwołanie tradycyjnych przyjęć wydawanych w maju i czerwcu przez królową w ogrodach Pałacu Buckingham, na których gromadzi się nawet 30 tys. osób.

We wtorek królowa zorganizowała przyjęcie w pałacu, ale unikała podawania ręki gościom. Ale w środę - gdy ostatni raz pojawiła się w pałacu - przywitała uściskiem dłoni prof. Marka Comptona.

Według najnowszych danych, w Wielkiej Brytanii potwierdzono dotychczas 1372 przypadki koronawirusa, z czego 35 zakończyło się zgonem pacjentów.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy