Reklama

Reklama

W Norwegii nie będą szczepić AstraZenecą? Opublikowano zalecenia

Norwegia powinna zaprzestać stosowania szczepionki AstraZeneca przeciw covid - zalecił w czwartek tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Norwegowie poszli tym samym w ślady Danii, która dzień wcześniej, jako pierwszy kraj w Europie, zrezygnowała z tego preparatu z powodu występowania zakrzepów krwi.

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oceniły, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i korzyści wynikające z jej zastosowania przewyższają ryzyko.

- Obecnie dysponujemy już obszerniejszą wiedzą na temat związku między szczepionką AstraZeneca a rzadkimi i poważnymi przypadkami zakrzepów krwi, krwawień i niskiego poziomu płytek krwi niż wtedy, gdy Norwegia zdecydowała się w marcu wstrzymać dalsze stosowanie szczepionki AstraZeneca - powiedział Geir Bukholm, dyrektor do spraw kontroli zakażeń w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Reklama

- Biorąc pod uwagę tę wiedzę zalecamy, aby szczepionka AstraZeneca została usunięta z programu szczepień w Norwegii - dodał.

Co z osobami, które otrzymały pierwszą dawkę?

11 marca norweskie władze sanitarne podjęły decyzję o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca, który przyjęło dotychczas 120 tys. Norwegów.

Tydzień później, 18 marca, Szpital Uniwersytecki w Oslo ogłosił, że szczepionka AstraZeneca jest przyczyną zakrzepów krwi. U trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to właśnie ta szczepionka wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi - ogłosił wówczas prof. Pal Andre Holme.

Według Geira Bukholma wycofanie dystrybucji szczepionki spowoduje opóźnienie w programie szczepień innymi preparatami o dwa tygodnie. Zapowiedziano, że osoby, które już otrzymały pierwszą dawkę AstraZeneca, zostaną zaszczepione innym preparatem jako drugą dawką.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że w najbliższych dniach będzie dysponował kolejnymi informacjami na temat tego specyfiku. 

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama