Reklama

Reklama

USA: Urodziło się pierwsze dziecko z przeciwciałami na koronawirusa

Na Florydzie urodziło się pierwsze w Stanach Zjednoczonych dziecko, u którego wykryto przeciwciała na COVID-19. Jego matka pracuje w służbie zdrowia.

Kobieta otrzymała szczepionkę Moderny przeciwko COVID-19, kiedy była w 36. tygodniu ciąży. Trzy tygodnie później, przed przyjęciem drugiej dawki, urodziła zdrową córeczkę, u której wynik testu na obecność przeciwciał COVID-19 był dodatni.

Pierwszy taki przypadek w USA

Według magazynu medycznego "Health" jest to istotne, ponieważ sugeruje, że kiedy kobieta w ciąży otrzyma szczepionkę, może przekazać swoje ochronne przeciwciała noworodkowi.

O odkrytym przypadku poinformowali naukowcy z uczelni Florida Atlantic University dr Paul Gilbert i dr Chad Rudnick. Przeciwciała wykryto po analizie krwi z pępowiny, natychmiast po urodzeniu dziewczynki, a jeszcze wcześniej w łożysku przed jej narodzinami. Jest ona pierwszym dzieckiem w USA urodzonym z przeciwciałami koronawirusa.

Reklama

- Wykazaliśmy, że przeciwciała SARS-CoV-2 są wykrywalne w próbce krwi pępowinowej noworodka już po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Moderna. (...) W związku z tym szczepienie matki stwarza możliwość ochrony i zmniejszenia ryzyko zakażenia - podkreślili autorzy badania.

Badania dotyczące kobiet w ciąży

Jak dodaje "Health", kobiety w ciąży nie były objęte badaniami klinicznymi dotyczącymi jakichkolwiek szczepionek przeciw COVID-19, w tym produkcji firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson. Dlatego nie ma jeszcze jasnego obrazu, co do ich bezpieczeństwa i skuteczności. Gilbert i Rudnick wskazują na to, że potrzebne są dalsze analizy.

Dopiero w minionym miesiącu firma Pfizer poinformowała o rozpoczęciu badań na dużą skalę na kobietach w ciąży. Mają się zakończyć na początku 2023 roku. Podobne plany zgłosiła firma Johnson & Johnson.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy