Reklama

USA: Szpitale w Teksasie są przepełnione. "Jesteśmy zdesperowani"

W Teksasie notuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem. Szpitale są przepełnione, brakuje miejsc dla chorych. Stanowy Departament Służby Zdrowia (DSHS) podkreślił, że stoi w obliczu "jednej z najcięższych batalii" z wirusem.

W związku z nasilającą się falą pacjentów zakażonych koronawirusem w teksańskich szpitalach zaczyna brakować miejsc. Sytuacja jest trudna zwłaszcza na oddziałach intensywnej opieki - podała w czwartek stacja CNN.

"Gorączkowo szukają wolnych miejsc"

Stanowy Departament Służby Zdrowia (DSHS) podkreślił, że stoi w obliczu "jednej z najcięższych batalii" z wirusem. Na wszelki wypadek w tym miesiącu władze zamówiły ciężarówki-chłodnie na zwłoki.

"Z wzrostem przypadków śmiertelnych rosną obawy o pojemność szpitali" - ocenił w środę DSHS. Od środy w minionym tygodniu do ostatniej liczba osób hospitalizowanych zwiększyła się od 10 791 do 12 400.

Reklama

Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Jest rekomendacja w USA

"Zaczyna brakować łóżek na oddziałach intensywnej terapii (OIT). Pracownicy służby zdrowia gorączkowo szukają wolnych miejsca dla potrzebujących" - zauważyła CNN.

Jako przykład przytoczyła sytuację w szpitalu Goodall Witcher Hospital w mieście Clifton. Ma on trudności z przenoszeniem pacjentów z OIT do innych placówek, ponieważ tam też brakuje miejsc.

"Straciłem brata, bo czekał na łóżko"

- Nie mamy wolnych łóżek i na tym kończy się rozmowa. (...) Czasem ktoś mówi: "Przykro mi, bardzo mi przykro". Ponieważ wiedzą, że jesteśmy zdesperowani - wyjaśniła lokalnej telewizji KWTX w Waco szefowa pielęgniarek Joycesarah McCabe, dodając, że niekiedy zwraca się o pomoc do sąsiednich stanów, jak Luizjana czy Nowy Meksyk.

- Straciłem brata w sobotę. Czekaliśmy pięć dni na łóżko na oddziale intensywnej terapii - wyznał w rozmowie z KWTX Justin Squyres, lekarz z szpitala w Clifton. - Nie wiem czy by go to uratował. Ale on nie jest jedyny, takich jest wielu innych - dodał.

DSHS zachęca mieszkańców Teksasu do szczepień, aby powstrzymać liczbę zakażeń. Informuje, że tylko 322 łóżka na oddziałach intensywnej terapii są dostępne w całym stanie.

Ilu zaszczepionych?

- Pełne szczepienie zapobiega prawie wszystkim przypadkom ciężkiej choroby, hospitalizacji i śmierci - argumentuje DSHS.

Statystyki stanowe wskazują, że 66 proc. Teksańczyków kwalifikujących się do otrzymania szczepionki dostało najmniej jedną dawkę. 54,7 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie kwalifikują się jeszcze do szczepień, a zgodnie z danymi amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Usług Społecznych Teksas notuje najwięcej w kraju, 239, ich hospitalizacji z powodu COVID-19.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy