Reklama

Reklama

USA: Pfizer ubiega się o zgodę na trzecią dawkę. WHO ostrzega

Pfizer rozpoczął w środę proces uzyskania zatwierdzenia dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że dane na temat korzyści z dawki przypominającej szczepionki są niejednoznaczne i najpierw należy się skupić na pełnym zaszczepieniu obywateli dwiema dawkami podstawowymi.

Amerykański koncern i jego niemiecki partner BioNTech dążą do uzyskania zgody na użycie dawek przypominających szczepionek przeciw COVID-19 u osób w wieku od 16 lat. Liczą, że uda im się dokończyć procedury do końca tygodnia.              

Izrael już podaje

Rząd USA stwierdził, że szykuje się do zatwierdzenia trzeciej dawki szczepionki i podawania jej od połowy września Amerykanom, którzy przyjęli pierwsze dwie dawki preparatu Pfizer/BioNTech ponad osiem miesięcy temu.  

Jak zauważa agencja Reuters, Izrael podjął decyzję o wprowadzeniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 wśród osób po sześćdziesiątce 30 lipca tego roku. Od czwartku trzecią dawkę mogą też otrzymać osoby młodsze, po 40. roku życia. Wszystko za sprawą wysoce zakaźnemu wariantowi koronawirusa - Delta. 

Reklama

Prezydent USA Joe Biden również wyraził poparcie dla szczepionek przypominających. - To najlepszy sposób na ochronę przed nowymi wariantami, które mogą się pojawić - mówił Biden. 

WHO: Wstrzymajcie się

Jednak dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla, że dane dotyczące korzyści i bezpieczeństwa dawki przypominającej szczepionek przeciw COVID-19 nie są jednoznaczne. WHO po raz kolejny wezwała do wstrzymania się z wprowadzaniem podawania trzecich dawek szczepionek, a w zamian dążyć do wyższych wskaźników wyszczepień w krajach, w których wielu nie otrzymało nawet pierwszej dawki.

WHO oczekuje, że rządy wstrzymają się z decyzjami przynajmniej do końca września. 

Trzecia dawka szczepionki Pfizer-BioNTech nie jest obecnie dopuszczona do stosowania w Stanach Zjednoczonych. Jednak na mocy zmienionego zezwolenia na użycie w nagłych wypadkach, podanie trzeciej dawka możliwe jest u osób z obniżoną odpornością (ale nie młodszym niż 12 lat). 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje