Reklama

Reklama

USA: Osiem przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród zaszczepionych dzieci

Ośmioro dzieci w wieku 5-11 lat, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 wyprodukowaną przez Pfizer/BioNTech, zachorowało na zapalenie mięśnia sercowego - podały amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Wszystkie przypadki miały łagodny przebieg kliniczny.

CDC wcześniej informowało, że wskaźniki zgłaszania zapalenia mięśnia sercowego u chłopców w wieku 16-17 lat mogą wynosić ponad 69 przypadków na milion podanych drugich dawek i około 40 przypadków na milion podanych drugich dawek u chłopców w wieku 12-15 lat.

Szczepienia dzieci a zapalenie mięśnia sercowego

Z końcem maja 2021 roku eksperci CDC zanotowali 789 przypadków zapalenia mięśnia sercowego, z czego 475 przypadków wystąpiło u osób poniżej 30. roku życia: 79 przypadków odnotowano u osób w wieku 16-17 lat oraz 196 przypadków odnotowano u osób w wieku 18-24 lata. Eksperci zaznaczyli, że zapalenie obserwowano u osób, które przyjęły szczepionkę mRNA.

Reklama

CDC nie podało, czy uważa, że istnieje związek między przypadkami zapalenia mięśnia sercowego a szczepionką przeciw COVID-19. Nie ujawniło jednocześnie wskaźnika zapalenia mięśnia sercowego w grupie wiekowej bez szczepienia.

Zapalenie mięśnia sercowego miało łagodny przebieg

Agencja poinformowała, że w momencie badania danych było ponad 7 milionów zaszczepionych w grupie wiekowej 5-11 lat, w tym 5,1 miliona pierwszą dawką i 2 miliony drugą. Według CDC przypadki miały łagodny przebieg kliniczny. Zostały zarejestrowane w amerykańskim systemie zgłaszania niepożądanych zdarzeń poszczepiennych i przedstawione przez CDC panelowi swoich ekspertów.

Czytaj także: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Prof. Marczyńska o korzyściach i ryzyku

Reklama

Reklama

Reklama