Reklama

Reklama

USA: Na spotkaniu z Trumpem polityk dowiedział się, że jest zakażony

Doug Mastriano, republikański senator stanowy z Pensylwanii, który 25 listopada uczestniczył w spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, w jego trakcie dowiedział się, że jest zakażony koronawirusem. Test na obecność SARS-CoV-2 wykonano, gdy przybył do Białego Domu. Polityk natychmiast opuścił spotkanie - podaje agencja AP.

Donald Trump zapewnił Mastriano na odchodnym, że służby medyczne Białego Domu udzielą mu wszelkiej niezbędnej pomocy.

Reklama

Przed spotkaniem z prezydentem Mastriano uczestniczył w czterogodzinnej naradzie w Gettysburgu poświęconej strategii w sprawie zakwestionowania zwycięstwa demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Pensylwanii. Podczas tego spotkania - jak podkreśla Associated Press - Mastriano występował bez maseczki. Nie nosili ich też także inni uczestnicy narady: osobisty prawnik Donalda Trumpa Rudy Giuliani, liczni obserwatorzy wyborczy i świadkowie nieprawidłowości, których w Pensylwanii dopatrzył się sztab Trumpa.

Testy, jakie przeprowadzono w środę, gdy tylko uczestnicy spotkania zjawili się w Białym Domu, okazały się dodatnie również w wypadku syna Mastriano i jego przyjaciela. "Cała trójka pospiesznie opuściła gabinet owalny. Spotkanie kontynuowano przez pół godziny bez ich udziału" - informuje AP.

Wcześniej zakażony był sam prezydent

Agencja przypomina, że całkowita liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekracza 13,37 mln, a z powodu COVID-19 od początku epidemii zmarło 266 838 osób.

Koronawirusem zakaziła się część pracowników prezydenckiej administracji, a także sam Trump, który z tego powodu na początku października spędził kilka dni w szpitalu wojskowym Walter Reed pod Waszyngtonem. Amerykański przywódca przeszedł zakażenie koronawirusem bez doraźnych konsekwencji dla swego zdrowia. Zakażenie potwierdzono także w wypadku jego żony i dwóch synów.

Każdy, kto pojawia się w najbliższym otoczeniu prezydenta, jest poddawany szybkiemu testowi na obecność koronawirusa - relacjonuje AP. Informację o wynikach badań przekazano jednak dopiero wtedy, gdy wszyscy znajdowali się już w gabinecie owalnym.

"Sprawa ma charakter prywatny"

Stojący na czele komitetu politycznego republikanów w Senacie Pensylwanii Dave Argall odmówił skomentowania informacji o zakażeniu Mastriano "ze względu na sprzeczne informacje, jakie towarzyszą sprawie". W rozmowie z Associated Press dodał, że "spodziewa się komunikatu Senatu, który pozwoli nam lepiej zrozumieć sytuację".

Rzeczniczka republikańskiej większości w Senacie USA Kate Flessner odmówiła komentarza, zaznaczając, że "sprawa ma charakter prywatny".

Świadek, który przekazał AP informację o zakażeniu Mastriano - znanego ze swego krytycyzmu wobec zbyt restrykcyjnej jego zdaniem i szkodzącej biznesowi polityki epidemiologicznej gubernatora Pensylwanii, Toma Wolfa - utrzymuje, że "wszyscy uczestnicy narady w Gettysburgu przybyli do Waszyngtonu mikrobusem, jednak Mastriano i jego syn z wraz przyjacielem podróżowali własnym samochodem".

W spotkaniu grupy z Gettysburga z prezydentem Trumpem uczestniczył również szef personelu Białego Domu Mark Meadows, który chorował na COVID-19 na początku listopada.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje