Reklama

Reklama

USA. Moderna: Trzecia dawka naszej szczepionki powinna chronić przed Omikronem

Moderna przekazała w poniedziałek, że trzecia dawka jej szczepionki przeciwko COVID-19 zapewnia 37-krotny wzrost przeciwciał neutralizujących przeciwko Omikronowi. Jak wskazał koncern, wyniki najnowszych badań wskazują, że dodatkowa dawka zapewnia ochronę przed infekcją nowym wariantem koronawirusa.

- Pokazaliśmy, że jeśli otrzymasz dodatkową dawkę, dostajesz dobre wzmocnienie poziomu przeciwciał, a to powinno być skorelowane z ochroną przed Omikronem - powiedział dziennikowi "Wall Street Journal" dyrektor ds. medycznych Moderny Paul Burton.

W ramach badania sprawdzono krew 100 ochotników, podzielonych na pięć grup pod kątem rodzaju i ilości przyjętej dawki przypominającej. W zetknięciu ze sztucznym pseudowirusem przypominającym Omikron poziom przeciwciał neutralizujących wirusa wzrósł średnio 37-krotnie u osób, które przyjęły standardowo podawaną przy trzecim szczepieniu dawkę 50 mikrogramów i 83-krotnie u osób, które przyjęły dawkę 100 mikrogramów. Podobne wyniki zanotowano też u osób, które przyjęły opracowywane przez koncern szczepionki specjalnie przystosowane do poprzednich wariantów wirusa.

Reklama

Prace nad nowymi wariantami szczepionek

Wstępne wnioski z tych badań są podobne do tych, które przeprowadziły Pfizer i BioNTech, które również sugerowały że dodatkowa dawka preparatu daje ochronę przed Omikronem.

Mimo to Moderna poinformowała w poniedziałek, że pracuje nad specjalną adaptacją swojej szczepionki przeciwko Omikronowi, która ma trafić do badań klinicznych w przyszłym roku. Jednocześnie trwają pracę nad włączenie nowego wariantu do szczepionki skojarzonej, mającej chronić przed wieloma wariantami.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy