Reklama

Reklama

USA kupią dodatkowe szczepionki. Przekażą je biedniejszym krajom

Stany Zjednoczone kupią 500 milionów dawek szczepionki Pfizera i przekażą je 92 biedniejszym krajom i Unii Afrykańskiej za pośrednictwem systemu COVAX - poinformowała w środę agencja AP, powołując się na źródła zbliżone do Białego Domu. 200 mln szczepionek ma zostać dostarczonych w tym roku, a 300 mln w pierwszej połowie 2022 roku. Pomysł ten ma wkrótce ogłosić Joe Biden.

Prezydent USA ma ogłosić tę informację w tym tygodniu przed szczytem państw G7 w Londynie - napisał dziennik "Washington Post". Biden przyleciał do Londynu w środę wieczorem. Szczyt G7 rozpoczyna się w piątek i potrwa do niedzieli.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę dziennikarzom, że Biden zaangażował się w dzielenie się szczepionkami, gdyż "leży to w interesie zdrowia publicznego i strategicznych interesów USA". Ma to na celu pokazanie, że "kraje demokratyczne są w stanie najlepiej dostarczać rozwiązania dla ludzi na całym świecie" - dodał.

Reklama

COVAX to program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, kierowany wspólnie przez Gavi - Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). 

Reklama

Reklama

Reklama