Reklama

Reklama

USA: Ekspert przewiduje koniec pandemii. Jeden warunek

Doradca medyczny prezydenta USA, dr Anthony Fauci uważa, że do wiosny przyszłego roku uda się opanować pandemię koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Aby tak się stało, przeciwko COVID-19 musi zaszczepić się zdecydowana większość Amerykanów, którzy do tej pory tego nie zrobili - przekazał.

Anthony Fauci podkreślił, że liczy na to, iż po pełnym zatwierdzeniu do użytku szczepionki firm Pfizer/BioNTech wkrótce taki sam certyfikat uzyskają pozostałe preparaty przeciw koronawirusowi i że zachęci to do szczepień tych Amerykanów, którzy do tej pory obawiali się nowych szczepionek.

Dzień wcześniej amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w pełni zatwierdziła szczepionkę Pfizera/BioNTech przeciw COVID-19. To pierwszy tego typu preparat zatwierdzony w USA w zwykłym trybie.

- Jeżeli uda nam się zaszczepić znakomitą większość spośród tych 80-90 mln ludzi, którzy jeszcze się nie szczepili (...) to sądzę, że zobaczymy światło w tunelu - ocenił Fauci.

Reklama

Ponad 50 proc. zaszczepionych

W ocenie Fauciego można liczyć na to, iż szczepionki przeciw koronawirusowi firm Moderna i Johnson & Johnson zostaną dopuszczone do użytku w zwykłym trybie w ciągu "kilku tygodni do miesiąca".

Brak pełnej zgody FDA był podawany w sondażach przez znaczną część niezaszczepionych respondentów jako powód ich wątpliwości co do szczepień. Fauci ostrzegał w związku z tym wielokrotnie, że istnieje niebezpieczeństwo, iż powstanie wariant wirusa, przed którym nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki.

Na początku lipca Fauci ocenił, że należy przygotować się na pogorszenie sytuacji epidemicznej, ponieważ w USA około 100 mln uprawionych do szczepień przeciw COVID-19 nie przyjęło ani jednej dawki preparatu.

Jak dotąd przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się 51,5 proc. mieszkańców USA. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje