Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen: Zablokujemy eksport szczepionek

Zablokowanie przez Włochy eksportu szczepionek do Australii nie musi być jednorazową sytuacją – ostrzegła Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zarzuciła koncernowi AstraZeneca niedopełnienie zobowiązań związanych z dostawami szczepionek.

Unia Europejska może zablokować eksport szczepionek AstraZeneca do krajów trzecich, jeżeli koncern nie będzie wywiązywał się z dostaw preparatu do krajów wspólnotowych - zapowiedziała Ursula von der Leyen w rozmowie z "Wirtschaftswoche".

Jak ujawniła szefowa Komisji Europejskiej brytyjsko-szwedzki koncern dostarczył zaledwie 10 procent zamówionych przez Wspólnotę szczepionek w okresie od grudnia do marca.

Unia Europejska powinna już otrzymać 100 milionów szczepionek. Jednak dotychczas AstraZeneca dostarczyła zalewie 10 milionów - czytamy.

Reklama

Komentarz von der Leyen ma związek z wnioskiem Włoch, które zażądały od Komisji Europejskiej zablokowania eksportu 250 tysięcy szczepionek AstraZeneca do Australii. - To nie musi być jednorazowa sytuacja - zagroziła.

Von der Leyen przekazała, że od kwietnia Unia Europejska spodziewa się otrzymywać 100 milionów szczepionek miesięcznie. Na razie Wspólnota, którą zamieszkuje 446 milionów osób, otrzymała ponad 51 milionów dawek szczepionki (stan na koniec lutego).

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy