Reklama

Reklama

"Unia naiwna w swojej postawie wobec Chin". Komisarz Breton odpowiada na krytykę

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział we wtorek, że UE nie jest i nigdy nie była naiwna w swojej postawie wobec Chin. W ten sposób odniósł się do słów szefa dyplomacji UE, który jako naiwną ocenił dotychczasową politykę Wspólnoty wobec Pekinu.

"Absolutnie nie jesteśmy naiwni i nigdy tacy nie byliśmy" - powiedział Breton w wywiadzie dla telewizji France Info, dodając, że Chiny są "bardzo ważnym partnerem, którego szanujemy".

Breton skomentował słowa wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella, który w sobotę ocenił, że UE była dotąd "trochę naiwna" w kontaktach z Chinami.

Breton na poparcie swojej tezy przywołał własne stanowisko w sieci 5G w Unii Europejskiej. Pod przewodnictwem Bretona Komisja Europejska przedstawiła na początku roku szereg rekomendacji nt. zabezpieczeń sieci 5G, które w praktyce ograniczyłyby udział chińskich firm w rozwoju 5G.

Reklama

W wywiadzie dla France Info komisarz poinformował też, że Komisja Europejska i inne instytucje pracują nad "sfinalizowanymi i zharmonizowanymi przepisami na poziomie europejskim", aby wesprzeć sektor turystyczny w obliczu pandemii koronawirusa. Jak stwierdził, przemysłowi turystycznemu potrzebny jest "nowy plan Marshalla" w postaci subwencji.

Dodał, że Unia pracuje nad tym, by opracować uniwersalne zasady i normy sanitarne dla ośrodków turystycznych, które zostaną otwarte.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy