Reklama

Reklama

Ukraińskie media: Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej ma koronawirusa. Cerkiew zaprzecza

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Onufry i kanclerz tego Kościoła Antoni są zakażeni koronawirusem i zostali hospitalizowali nie pod swoimi nazwiskami - podał w sobotę portal Relihijna Prawda. Cerkiew zaprzecza tym informacjom.

Relihijna Prawda, powołując się na źródła w kijowskiej Ławrze Peczerskiej, napisała, że metropolita Onufry, metropolita Antoni i rektor seminarium duchownego przy Ławrze Peczerskiej biskup Sylwester zostali hospitalizowani po wykryciu u nich zakażenia.

Według serwisu, metropolita Onufry i - jak pisze portal - jego prawa ręka metropolita Antoni przechodzili test anonimowo i zostali przyjęci do szpitala nie pod swoimi nazwiskami. Postąpiono tak, by ochronić Cerkiew przez oskarżeniami u progu Wielkanocy - napisał portal. Jego doniesienia cytują m.in. agencja Interfax-Ukraina i gazeta internetowa "Ukraińska Prawda".

Reklama

Portal Dzerkało Tyżnia również informuje, powołując się na źródła, że metropolita Onufry jest zakażony koronawirusem i przebywa w Kijowskim Instytucie Serca.

Metropolita Antoni: Jestem zdrowy

W piątek wieczorem (17 kwietnia) metropolita Antoni wystąpił w programie telewizyjnym na kanale Ukraina, ale - jak twierdzi program TSN stacji 1+1 - duchowny przyjechał ze szpitala na nagranie na żywo, które odbyło się Ławrze.

Metropolita Antoni zaprzeczył w komentarzu dla "Ukraińskiej Prawdy" informacjom o swojej hospitalizacji. "Jestem w swojej celi w Ławrze. Mam temperaturę 36,6 stopnia, jestem zdrowy. Przygotowuję się do odprawienia wieczorem liturgii w jednej z cerkwi Ławry Peczerskiej" - przekazał. Zaprzeczył także, jakoby w szpitalu był metropolita Onufry.

Cerkiew także zaprzecza

Centrum informacyjne Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego również zapewniło, że metropolici są zdrowi i przygotowują się do liturgii paschalnej. 

Podkreślono, że metropolita Onufry odprawi nabożeństwo na terenie swojej rezydencji.

Koronawirus w Ławrze Peczerskiej

W Ławrze Peczerskiej, którą zamknięto na kwarantannę, potwierdzono dotychczas ponad 100 zakażeń koronawirusem. 

Według agencji Interfax-Ukraina, trzy osoby chore na COVID-19 w Ławrze zmarły. Tylko w ciągu minionej doby wykryto tam 26 przypadków infekcji.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy