Reklama

Reklama

Ukraińska szczepionka przeciw COVID-19 testowana na myszach w Polsce. Medialne doniesienia

Na myszach w Polsce ma być testowana ukraińska szczepionka przeciw COVID-19 - podała ukraińska redakcja Radia Swoboda. Preparat - w ramach grantu - opracowali lwowscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

Bazujący na drożdżach preparat jest obecnie testowany na immunogenność na myszach w Gdańsku - podaje Radio Swoboda. Jak informuje Andrij Sybirny, stojący na czele lwowskiego Instytutu Biologii Komórkowej, wyniki mają być gotowe za kilka tygodni.

Następnie mają odbyć się badania w laboratorium w Krakowie na myszach modyfikowanych genetycznie i wrażliwych na koronawirusa. Zwierzętom będzie wstrzyknięty koronawirus, a następnie podany zostanie preparat.

Badania prowadzone są w Polsce, bo na Ukrainie nie ma odpowiednich laboratoriów - wskazuje Radio Swoboda.

Reklama

Czy ta szczepionka przeciw COVID-19 działa?

- Uważamy, że nasza szczepionka jest efektywna - zaznacza naukowiec. "Czy ta szczepionka trafi do Ukraińców i ochroni ich przed koronawirusem? Wątpią w to nawet jej twórcy" - twierdzi portal. - Po potwierdzeniu efektywności na zwierzętach konieczne jest jej testowanie na ludziach, następnie zarejestrowanie i otrzymanie międzynarodowego certyfikatu, co jest wyjątkowo trudne - podsumowuje Sybirny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje