Reklama

Reklama

Ukraina. Demonstracja antyszczepionkowców w Kijowie. "Przeciwko kodom QR"

Kilka tysięcy przeciwników szczepień na COVID-19 zebrało się w środę na demonstracji w centrum Kijowa. Domagali się uwolnienia lidera ruchu antyszczepionkowego i zniesienia restrykcji przeciwpandemicznych. Kody QR zamieszczone na plakatach niektórych demonstrujących odsyłały do strony internetowej rosyjskiej partii Jedna Rosja.

Protestujący zgromadzili się przed budynkiem parlamentu, następnie część z nich udała się przed siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zobacz też: Szwajcaria ustąpiła swojego miejsca w kolejce po szczepionki. Jako pierwsza na świecie

Uczestnicy tzw. marszu wolności trzymali w rękach transparenty z hasłami przeciwko szczepieniom i plakaty "przeciwko kodom QR". Jak donoszą ukraińskie media, po zeskanowaniu zamieszczonych na plakatach kodów QR na smartfonie otwierała się strona internetowa rosyjskiej partii rządzącej Jedna Rosja.

Reklama

Niecała 1/4 zaszczepionych

Demonstrujący apelują o "zakończenie przymusowych szczepień". (Na Ukrainie dla pewnych grup zawodowych, np. pracowników oświaty, są obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19). Chcą też skasowania ograniczeń przeciwepidemicznych oraz domagają się uwolnienia lidera ruchu antyszczepionkowców Ostapa Stachiwa, który w ubiegłym tygodniu został aresztowany w związku z podejrzeniem o próbę podważenia ładu konstytucyjnego.

Według służb zablokowana przez nie sieć antyszczepionkowców mogła być finansowana z Rosji. Mężczyźnie grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Na Ukrainie w pełni zaszczepionych jest ponad 10 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje