Reklama

"The Sun" ujawnia raport o skuteczności szczepionek na Wyspach

Jedna dawka używanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw COVID-19 daje 64-65 proc. ochrony przed zachorowaniem, zaś dwie - 79-84 proc. - to wyniki wstępnego raportu na temat ich faktycznej skuteczności, który cytuje w środę dziennik "The Sun".

Raport dotyczy skuteczności szczepionek Pfizer/BioNTech i AstraZeneca wśród osób, którym podano je w czasie prowadzonej obecnie kampanii szczepień w Wielkiej Brytanii, a nie podczas badań klinicznych. Ma on zostać opublikowany w ciągu najbliższych dni.

Wprawdzie skuteczność jest niższa niż w trakcie badań klinicznych - gdzie w przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech było to 95 proc. - ale według cytowanego przez "The Sun" rządowego źródła, wnioski wynikające z raportu są bardzo pozytywne.

Według tych danych po podaniu pierwszej dawki szczepionki skuteczność w grupie osób powyżej 80. roku życia wynosi 64 proc., zaś w przypadku młodszych osób - 65 proc. Po podaniu dwóch dawek skuteczność wzrasta, w zależności od grupy wiekowej, do 79-84 proc.

Reklama

U osób młodszych ochrona działa szybciej 

- Jednym z kluczowych wniosków jest to, że szczepionka Pfizera wywiera taki sam efekt na osoby powyżej 80. roku życia, jak na osoby poniżej 65. roku życia. Jedyna różnica polega na tym, że w młodszych grupach wiekowych ochrona zaczyna się po 15 dniach, natomiast u osób starszych zaczyna działać dopiero po trzech tygodniach - mówi wspomniane źródło rządowe.

W cytowanych przez "The Sun" danych nie jest wyszczególnione, które z nich dotyczą szczepionki Pfizer/BioNTech, a które AstraZeneca, ale gazeta zaznacza, że we wszystkich grupach wiekowych dane na temat skuteczności są podobne.

Część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowała się nie podawać szczepionki AstraZeneca osobom starszym, gdyż - jak wyjaśniano - w prowadzonych przez tę firmę testach brała udział zbyt mała liczba osób powyżej 65. roku życia. W środę panel ekspertów ds. szczepionek ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczył, że produkt AstraZeneca może być podawany osobom powyżej 65. roku życia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy