Reklama

Reklama

Testy antygenowe a Omikron. FDA ostrzega przed fałszywym wynikiem

Testy przesiewowe antygenowe na obecność koronawirusa dostarczają wynik w ciągu zaledwie kilku minut. Jednak jak ostrzega amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), są mniej wrażliwe na wariant Omikron. Oznacza to, że test antygenowy z większym prawdopodobieństwem wykaże negatywny wynik pomimo infekcji.

- Wstępne dane sugerują, że testy antygenowe dobrze wykrywają wariant Omikron, ale ze zmniejszoną czułością - podała w oświadczeniu FDA. Zaznaczyła jednak, że będzie nadal zezwalać na ich użycie, postępując zgodnie z dokładnymi instrukcjami użycia.

Testy antygenowe. Nowe zalecenia FDA

- Jeśli dana osoba ma wynik ujemny w teście antygenowym, ale podejrzewa, że ma COVID-19 na podstawie objawów lub wysokiego prawdopodobieństwa zakażenia w wyniku kontaktu z osobą chorą, ważna jest kontynuacja badań w postaci testu molekularnego lub PCR - podkreśliła FDA przypominając, że testy antygenowe wykrywają antygeny na powierzchni wirusa, natomiast testy PCR szukają materiału genetycznego wirusa.

Reklama

Mimo to testy antygenowe, czasami nazywane szybkimi testami, są szeroko promowane przez ekspertów w USA, ponieważ można je regularnie wykonywać w domu po ich zakupie, a tym samym pomagają kontrolować epidemię.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 500 milionów szybkich testów domowych, które Amerykanie będą mogli zamawiać za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej, począwszy od stycznia.

Reklama

Reklama

Reklama