Reklama

Reklama

Test na polsko-niemieckiej granicy za darmo. Zapłacą Niemcy

Nie trzeba będzie płacić za szybki test na obecność SARS-CoV-2 na przejściach granicznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim - poinformował rząd w niemieckim Schwerinie. Domagali się tego mieszkający w strefie przygranicznej Polacy. Zmiany wchodzą w życie w poniedziałek.

Rząd federalny w Berlinie przejmie koszty szybkich testów na obecność koronawirusa na granicy polsko-niemieckiej. 

- Nawet dla osób, które nie mieszkają w Niemczech lub nie posiadają obywatelstwa niemieckiego, szybkie testy na granicy polsko-niemieckiej będą bezpłatne. Centra szybkich testów są o tym informowane i od poniedziałku będą się do tego stosować - powiedział w czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Meklemburgii-Pomorza Przedniego Stefan Rudolph.

Mieszkający w regionie Polacy domagali się całkowitego zniesienia opłat. Nie jest jasne, czy koszty zostaną przejęte także w przypadku osób przekraczających granicę w Brandenburgii i Saksonii. 

Od momentu zaliczenia Polski do grupy "regionów wysokiego ryzyka" każdy, kto wjeżdża do Niemiec, musi przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem.

Punkty szybkich testów w Meklemburgii-Pomorzu Przednim znajdują się na przejściach granicznych Linken-Lubieszyn oraz Ahlbeck-Świnoujście na wyspie Uznam. Od ich otwarcia dwa tygodnie temu osoby dojeżdżające do pracy musiały płacić 10 euro za test, a wszyscy pozostali - 20 euro.
 
(DPA, gsz) /Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje