Reklama

Tajwan: Pierwszy od miesiąca przypadek koronawirusa. Kobietę ugryzła chora mysz

Tajwańskie Centrum do spraw Kontroli Chorób (CECC) podało, że w kraju zarejestrowano pierwszy od ponad miesiąca lokalny przypadek zakażenia koronawirusem. Zarażona kobieta, która pracuje w laboratorium, przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez zarażoną SARS-CoV-2 mysz.

Jak potwierdziło CEEC, kobieta pracowała w Centrum Badań Genomicznych w największym państwowym instytucie badawczym na Tajwanie - Academia Sinica. Pracowniczka Centrum nie podróżowała za granicę i przyjęła wcześniej dwie dawki szczepionki firmy Moderna.

Ugryzła ją mysz zakażona koronawirusem

Kobieta, u której symptomy wystąpiły pod koniec listopada, przyznała, że została dwukrotnie ugryziona przez laboratoryjną mysz zarażoną COVID-19 - stało się to 15 i 19 listopada. Za pierwszym razem po ugryzieniu zrobiła szybki test, który okazał się negatywny, za drugim postanowiła nie robić testu. Pracowniczka laboratorium postanowiła wykonać test w tym tygodniu, po tym jak zachorowała i straciła smak i węch. Okazało się, że jest zarażona wariantem Delta.

Reklama

Od czasu incydentu w laboratorium i ugryzienia przez mysz, pracowniczka wielokrotnie podróżowała komunikacją miejską i przebywała w miejscach publicznych w Tajpej i Nowym Tajpej. Trwa identyfikacja osób, które mogły wejść w kontakt z zarażoną kobietą. Próbki ponad 120 osób, które przetestowano, dały wyniki negatywne.

Jest to pierwszy lokalny przypadek COVID-19 na Tajwanie od 4 listopada. Ze względu na szybką reakcję i wysokie standardy sanitarne, Tajwanowi, jako jednemu z niewielu krajów na świecie, prawie przez rok udało się powstrzymywać lokalne rozprzestrzenianie się wirusa. Pasmo sukcesu zostało przerwane w maju, gdy rejestrowano kilkaset zarażeń dziennie. Sytuację udało się jednak opanować po wprowadzeniu drastycznych obostrzeń.

Restrykcje na Tajwanie

Od końca lipca na Tajwanie obowiązuje drugi poziom restrykcji, co oznacza obowiązkowe noszenie maseczek i imienną rejestrację we wszystkich miejscach publicznych. Od początku pandemii granice kraju pozostają zamknięte dla prawie wszystkich obcokrajowców. Na Tajwan wlecieć mogą jedynie obywatele, rezydenci i posiadacze specjalnych wiz.

Od wybuchu pandemii potwierdzono 16 721 przypadków zakażeń w kraju, z czego 14 tys. to przypadki lokalne; zmarło 848 osób. Do tej pory dwiema dawkami szczepionki zaszczepiono ponad 62 procent populacji Tajwanu, a jedną dawką prawie 80 procent. W tym tygodniu rozpoczęto szczepienie trzecią dawką; dostępne jest dla osób, które ostatnie szczepienie miały ponad pięć miesięcy temu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | COVID-19 | Tajwan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy