Reklama

Reklama

Szwecja: Spada liczba nowych przypadków. Niepokoi wariant delta

W Szwecji spada liczba nowych przypadków COVID-19, ale powodem do niepokoju jest potwierdzenie 71 przypadków indyjskiej wersji koronawirusa - oświadczył w czwartek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

- Ogólnie spada liczba nowych zakażeń oprócz regionów, gdzie odnotowano nowe warianty koronawirusa. Niebezpieczny jest zwłaszcza wariant indyjski (delta), który jest obecny przede wszystkim w regionie Vaermland (24 przypadki) oraz Blekinge (14) - oznajmił Tegnell.

Vaermland znajduje się na zachodzie Szwecji przy granicy z Norwegią, a Blekinge na południowym wschodzie. Do portu w Karlskronie zawijają promy z Polski. W związku z sytuacją prowincje te zwiększyły środki kontroli.

Szczepienia skutecznie chronią

Urząd Zdrowia Publicznego zdecydował o zwiększeniu w całym kraju monitoringu testów PCR pod kątem możliwości wystąpienia wariantu delta.

Reklama

Uważa się, że wariant indyjski jest bardziej zakaźny. Według Tegnella dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 skutecznie chronią także przed zakażeniem tym wariantem.

W Szwecji w ciągu ostatniej doby potwierdzono 831 przypadków koronawirusa, a trzy osoby zmarły na COVID-19. Z uwagi na domniemany atak hakerski na bazę danych wciąż nie opublikowano pełnych informacji za ostatnie trzy tygodnie. Obserwuje się szybki spadek pacjentów na covidowych oddziałach intensywnej terapii. Obecnie jest ich 125, to o 10 mniej niż w środę.

Do tej pory w Szwecji obiema dawkami zaszczepiono 24,3 proc. dorosłych, a co najmniej jedną - 49,4 proc.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje