Reklama

Reklama

Szwecja: Cząsteczki koronawirusa w szpitalnej wentylacji

Najnowsze badania naukowców ze szpitala Uniwersyteckiego w Uppsali mogą wskazywać, że koronawirus unosi się w powietrzu. Lekarze znaleźli cząsteczki wirusa w wentylacji na strychu nad salami, w których leczeni byli chorzy na COVID-19.

 - Wyniki naszego badania dowodzą, że cząsteczek koronawirusa musi być tak dużo w powietrzu, że osiadają one na suficie, a następnie przedostają się do wentylacji mimo słabego przepływu powietrza - stwierdza Erik Salaneck, autor badań oraz lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób zakaźnych.

Koronawirus w powietrzu

Reklama

Naukowcy wykluczyli, że materiał genetyczny koronawirusa znaleziony w przewodach wentylacyjnych przedostał się tam drogą kropelkową. Jednocześnie był on martwy, co oznacza, że nie miał zdolności zakażania. - Nasze badanie jest jednym z wielu i pokazuje, że koronawirus może być obecny w powietrzu, a wówczas może dochodzić do zakażeń - podkreśla Salaneck.

Wyniki badań naukowców z Uppsali zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports".

Stanowisko szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella wyniki badań z Uppsali nie zmienią stanowiska, że COVID-19 to infekcja, która przedostaje się drogą kropelkową. - W szczególnych przypadkach koronawirus może być obecny w powietrzu, ale nie opisano dotychczas przypadków, aby infekcja rozprzestrzeniła się przez systemy wentylacyjne, tak jak ma to miejsce w innych chorobach przenoszonych drogą powietrzną - stwierdził Tegnell, odpowiadając telewizji SVT.

Model szwedzki

Szwecja to jeden z ostatnich krajów Europy, w którym nie ma obowiązku zasłaniania nosa ani ust. Władze nie zaleciły nawet noszenia maseczek, choć coraz więcej osób czyni to na własną rękę, zwłaszcza w transporcie publicznym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców
 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy