Reklama

Reklama

Szwajcaria ustąpiła swojego miejsca w kolejce po szczepionki. Jako pierwsza na świecie

Szwajcaria, jako pierwszy kraj na świecie, odpowiedziała na wezwanie programu COVAX. Zamieni się miejscami w kolejce po szczepionki Moderny, a milion dawek trafi do krajów rozwijających się.

Dzięki tej współpracy 1 milion dawek szczepionki Moderna, które pierwotnie planowano dostarczyć do Szwajcarii, zostanie udostępnionych programowi COVAX w czwartym kwartale 2021 roku. Następnie Szwajcaria zajmie miejsce COVAX w kolejce i otrzyma przeznaczone dla niej dawki w 2022 roku.

Zobacz też: Trzecia dawka szczepionki będzie podawana wcześniej? "Najprawdopodobniej"

- Z zadowoleniem przyjmuję to ważne zobowiązanie płynące ze Szwajcarii i danie przykładu, jak łatwo ustalać priorytety dostaw szczepionek dla uczestników COVAX - powiedział dr Seth Berkley, dyrektor generalny Gavi, który kieruje zamówieniami i dostawami preparatów na rzecz COVAX.

Reklama

Szczepionki dostarczone do 144 krajów

- Pandemia wciąż znacząco wpływa na całe nasze życie, a zainaugurowana współpraca pokazuje, że istnieje szybki i pragmatyczny sposób, w jaki rządy mogą zapewnić uczestnikom programu COVAX w krajach o niższych dochodach dostęp do szczepionek przeciw Covid-19. Zachęcam inne rządy do podążania za tym przykładem i współpracy z COVAX oraz producentami preparatów w celu reorganizacji harmonogramów dostaw - dodał Berkley.

COVAX dostarczył do tej pory ponad pół miliarda dawek szczepionek chroniących przed zakażeniem i powikłaniami infekcji koronawirusowej do 144 krajów. Pomimo początkowych trudności organizacyjnych, transport preparatów stale przyspiesza i przewiduje się wzrost tempa dostaw w 2022 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama