Reklama

Reklama

Szwajcaria: Kilkanaście zakażeń nowym szczepem koronawirusa w luksusowych hotelach w popularnym kurorcie

W szwajcarskim kurorcie St. Moritz u kilkunastu osób stwierdzono zakażenie nowym wariantem koronawirusa. Na wtorek planowane są masowe testy. Rząd kraju zaostrzył ograniczenia związane z pandemią, ale tereny narciarskie pozostają w dużej mierze otwarte - pisze portal tygodnika "Der Spiegel".

Departament zdrowia szwajcarskiego kantonu Gryzonia zamknął dwa pięciogwiazdkowe hotele w St. Moritz. Chodzi o słynne obiekty Kempinski i Badrutt's Palace - dowiedział się dziennik "Tagesanzeiger".

Z oświadczenia departamentu wynika, że kilkanaście osób zostało tam zakażonych nowym szczepem koronawirusa. W odpowiedzi na pytanie "Spiegla" kanton poinformował, że chodzi o wariant południowoafrykański.

Według władz Gryzonii oba hotele są objęte kwarantanną, a goście i pracownicy mają zostać poddani testom. Departament zdrowia "pilnie" zaleca turystom i mieszkańcom wzięcie w nich udziału.

Reklama

Częściowe restrykcje do końca lutego

Rząd szwajcarski przedłużył i zaostrzył środki związane z pandemią koronawirusa. Restauracje, obiekty kulturalne i rekreacyjne mają pozostać zamknięte do końca lutego. Szkoły i tereny narciarskie pozostają jednak w dużej mierze otwarte.

Nowe przepisy uzasadniono rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa. Minister zdrowia Alain Berset powiedział, że liczba przypadków zakażenia nowym szczepem wirusa podwaja się co tydzień.

"Sytuację w Szwajcarii można porównać z sytuacją w Wielkiej Brytanii na początku grudnia. Bez nowych działań w lutym grozi nam trudna trzecia fala" - pisze "Spiegel".

Władze kantonu przekazały, że szkoły, przedszkola i szkoły w St. Moritz pozostaną zamknięte do odwołania. Noszenie maseczek jest obecnie obowiązkowe w całej gminie.

Za nocleg w hotelu trzeba zapłacić nawet 20 tys. złotych

W St. Moritz mieszka około 5000 osób. Ośrodek jest bardzo popularny wśród zamożnych turystów.

"Podczas gdy życie w pozostałej części Europy stoi w miejscu, Engadyna (region, w którym leży St. Moritz - PAP) nadal oferuje zamożnym gościom z całego świata luksusową turystykę zimową, pomimo dramatycznie dużej liczby nowych infekcji. Hotel Cresta Palace oferuje pakiet: cały sezon zimowy, cztery miesiące, za jedyne 55 555 franków szwajcarskich" - pisze "Spiegel".

Za nocleg w jednym z hoteli, w których doszło do zakażeń, Badrutt's Palace, trzeba zapłacić, w zależności od standardu pokoju, od 5 do 20 tysięcy złotych.

W ciągu minionego weekendu w Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie stwierdzono 4703 nowe infekcje koronawirusowe. W sumie od początku pandemii odnotowano 499 931 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi 8 091.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy