Reklama

Reklama

Szefowa KE: Turyści z USA będą mogli latem przyjechać do UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla "New York Timesa" zapowiedziała, że turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko COVID-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy.

Z powodu pandemii COVID-19 od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są generalnie zakazane - przypomina "NYT".

"Zaakceptuje bezwarunkowo"

Szefowa KE nie określiła, kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów Wspólnoty. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

- Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA) - podkreśliła von der Leyen. EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak wskazuje "NYT", trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

Reklama

Mimo deklaracji szefowej KE poszczególne kraje Wspólnoty mogłyby wprowadzić własne ograniczenia. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż na otwarcie granic dla Amerykanów czeka osłabiona przez pandemię europejska branża turystyczna - pisze nowojorski dziennik. Kraje takie jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Chorwacja każdego lata przyciągały miliony turystów z USA, zapewniających dochody i gwarantujących miejsca pracy w sektorze turystycznym - czytamy w artykule.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje