Reklama

Reklama

Szefowa ECDC: Koronawirus pozostanie wśród nas

Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon ostrzegła, że świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas.

- Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że koronawirus zostanie, a nie zniknie - powiedziała agencji AFP Ammon podczas wideokonferencji.

- Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha- podkreśliła.

Choć szczepionki mogą drastycznie zmniejszyć ryzyko zakażenia się, naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zapobiegają również przenoszeniu koronawirusa.

Podejrzenia wobec nowych wariantów

Warianty SARS-COV-2, zwłaszcza południowoafrykański i brazylijski, komplikują sytuację, gdyż podejrzewa się, że mogą obniżać skuteczność opracowanych już preparatów przeciw COVID-19.

Reklama

- Pytanie brzmi, co to oznacza dla skuteczności szczepionki - podkreśliła Ammon, wskazując przykład grypy sezonowej, do której szczepionki są dostosowywane każdego roku.

- Jest możliwe, że taka sytuacja wydarzy się i tym razem lub że w pewnym momencie wirus ustabilizuje się i będziemy mogli używać niezmienionych szczepionek przez długi czas - dodała.


Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy