Reklama

Reklama

Szef WHO: Niektóre ogniska COVID-19 to wina młodych ludzi

"Wzrost nowo zdiagnozowanych infekcji SARS-CoV-2 w niektórych krajach to częściowo wina młodych ludzi, którzy zmniejszyli swoją czujność wobec zagrożenia" - stwierdził w czwartek (30 lipca) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Reklama

"Mówiliśmy o tym wcześniej i będziemy to powtarzać: młodzi ludzie nie są niepokonani" - podkreślał Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Reklama

Szef WHO dodał, że młodzież musi podjąć takie same środki ostrożności, jak reszta osób, aby chronić siebie i innych. "Młodzi ludzie mogą być zakażeni, młodzi ludzie mogą umrzeć i młodzi ludzie mogą przenosić wirusa" - ostrzegł.

Wzrosty nowych zakażeń koronawirusem obserwuje się szczególnie w tych krajach europejskich, w których spędzająca wakacje młodzież spotyka się w barach lub organizuje imprezy na plażach - odnotowuje AFP. 

WHO wzywa do wsparcia inicjatywy COVAX

Główna ekspertka naukowa WHO, dr Soumya Swaminathan, podkreśliła z kolei rolę współprowadzonej przez Organizację inicjatywy COVAX, której celem jest zagwarantowanie szybkiego, uczciwego i równego dostępu do szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim państwom świata.

Dotychczas zainteresowanie udziałem w programie wyraziło ponad 75 krajów, a jego celem jest dostarczenie dwóch mld dawek sprawdzonej, przetestowanej szczepionki przed końcem 2021 roku - wyjaśnia agencja Reutera.

Przedstawicielka WHO wezwała państwa świata do wsparcia tej inicjatywy, przypominając, że kraje, które to zrobią, będą miały większe szanse na dostęp do skutecznej szczepionki. Jak przypomina Reuters, władze niektórych państw obawiają się, że zamożniejsze kraje będą samodzielnie negocjować z koncernami farmaceutycznymi dostawy milionów dawek potencjalnych szczepionek, by zapewnić zapas dla własnych obywateli.

Według zaprezentowanych w czwartek danych WHO, na całym świecie koronawirusem zakaziło się ponad 16,7 mln osób, spośród których ponad 661 tys. zmarło. 

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama