Reklama

Reklama

Szef WHO alarmuje: Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, oświadczył, że Europa po raz kolejny stała się epicentrum pandemii koronawirusa. Dodał, że ochrona zapewniana przez szczepionki wywołała w ludziach "fałszywe poczucie bezpieczeństwa". - Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie - zauważył dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

- Obawiamy się w wielu krajach i społecznościach fałszywego poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że szczepionki zakończyły pandemię i że zaszczepieni ludzie nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności - powiedział Tedros.

Władze WHO ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal intensywnie rozprzestrzeniał, jeśli społeczeństwa w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i koniec roku powrócą do aktywności i mobilności z okresu sprzed pandemii.

Tedros zaznaczył, że w zeszłym tygodniu ponad 60 proc. wszystkich zgłoszonych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 na całym świecie miało miejsce w Europie. Dodał, że szczepienia, noszenie maseczek i dystans społeczny pozostają kluczem do powstrzymania transmisji koronawirusa.

Reklama

"Skupmy się na grupach nieszczepionych"

- Wróciliśmy do okresu sprzed pandemii, jeśli chodzi o funkcjonowanie społeczeństw w Europie. Nawet biorąc pod uwagę odrodzenie się pandemii i przeciążenie służby zdrowia w niektórych krajach - podkreślił z kolei dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan.

- A rzeczywistość jest taka, że wirus będzie nadal intensywnie przenosić się - dodał.

Główna naukowczyni WHO Soumya Swaminathan, zapytana o nowe zalecenie Unii Europejskiej, dotyczące dawek przypominających dla osób powyżej 40. roku życia, powiedziała, że priorytetem powinno pozostać zaszczepienie w pierwszej kolejności wszystkich dorosłych i najbardziej narażonych grup. - Skupmy się na grupach nieszczepionych i wysokiego ryzyka - zaapelowała.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje