Reklama

Reklama

Szef Pfizera: Szczepionka przeciwko Omikronowi będzie gotowa w marcu

Ruszyła produkcja szczepionki przeciwko wariantowi Omikron opracowanej przez Pfizer - poinformował szef koncernu Albert Bourla. Preparat ma być gotowy w marcu. Wciąż jednak nie wiadomo, czy specjalna szczepionka przeciwko wariantowi Omikron jest potrzebna.

- Ta szczepionka będzie gotowa w marcu. Już teraz zaczęliśmy produkcję pewnej ilości - powiedział CEO Pfizera w rozmowie z telewizją CNBC. Jak zaznaczył, preparat ma chronić także przed innymi krążącymi wariantami SARS-CoV-2.Biznesmen stwierdził, że produkcję rozpoczęto mimo faktu, że wciąż nie jest jasne, czy specjalna szczepionka przeciwko Omikronowi jest konieczna, ani w jaki sposób byłaby użyta. Dodał jednak, że niektóre kraje chcą, by była gotowa jak najszybciej.

Moderna też pracuje nad szczepionką

- Mam nadzieję, że osiągniemy w ten sposób coś, co da o wiele lepszą ochronę zwłaszcza przed infekcjami, bo ochrona przed hospitalizacją i śmiercią jest sensowna z obecnymi szczepionkami, o ile otrzyma się trzecią dawkę - powiedział Bourla.

Reklama

O pracach nad wielowariantową szczepionką mówił też w CNBC dyrektor Moderny Stephane Bancel. Zapowiedział, że preparat, który ma chronić również przed Omikronem, ma być gotowy jesienią tego roku.

Według danych opublikowanych przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UHKSA), trzecia dawka szczepionki daje 90 proc. ochronę przed hospitalizacją u pacjentów po 65 roku życia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje