Reklama

Reklama

Szef MSW Niemiec: Potrzebujemy ogólnoeuropejskiego rozwiązania w sprawie kontroli na granicach

Horst Seehofer opowiedział się za wprowadzeniem jednolitego postępowania państw unijnych w sprawie kontroli wjazdowych na granicach UE. Miałoby to wzmocnić walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19.

- Ochrona naszej ludności wymaga także podjęcia działań, które ograniczą ryzyko zarażenia się tym wirusem wskutek globalnego ruchu turystycznego - powiedział szef niemieckiego MSW.

Państwa europejskie mogą wygrać walkę z epidemią koronawirusa tylko wtedy, jeżeli będą działać w skoordynowany sposób - podkreślił. - W strefie Schengen nikomu nie pomoże obecna sytuacja, w której ludzie lecą do Paryża, wiedząc, że na lotnisku w Monachium zostały nasilone kontrole - dodał Seehofer.

Kilka państw unijnych, w tym Polska, Czechy, Słowacja i Dania już podjęły decyzję o zakazie lub ograniczeniu wjazdów na ich teren przez cudzoziemców. We wczorajszej rozmowie telefonicznej z francuskim ministrem spraw wewnętrznych Christophem Castanerem, minister Seehofer zgodził się, że "potrzebą chwili jest skoordynowanie działań w tej sprawie na szczeblu ogólnoeuropejskim".

Reklama

"Pozostajemy w kontakcie"

Także sytuacja na granicy niemiecko-francuskiej powinna zostać ukształtowana tak, żeby "z jednej strony okazała się skuteczna, a z drugiej uwzględniała potrzeby nasilającej się stale współpracy regionów przygranicznych" - stwierdził Seehofer.

Po rozmowie z nim szef francuskiego MSW poinformował na Twitterze, że podobnie jak jego niemiecki odpowiednik popiera pomysł skoordynowania działań na granicach zewnętrznych strefy Schengen, i że utrzymuje z nim stały kontakt ws. rozwoju sytuacji na granicy francusko-niemieckiej.

Szefowa KE przeciwna samodzielnym decyzjom w sprawie granic

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się wcześniej przeciwko jednostronnemu wprowadzeniu zakazu wjazdu do państw członkowskich UE, względnie wprowadzeniu kontroli na jej granicach zewnętrznych. Opowiedziała się jedynie za sprawdzaniem stanu zdrowia osób przekraczających granice.

Ursula von der Leyen odbyła w sobotę telekonferencję z unijnym zespołem kryzysowym ds. epidemii koronawirusa. Tematem była sytuacja na granicach UE. Jak poinformowała na Twitterze, "najważniejsze jest chronienie ludzi oraz utrzymanie transportu towarów".

Kolejnymi omawianymi problemami były: handel, pomoc gospodarcza, służba zdrowia oraz środki, które należy podjąć, by zapewnić ciągłość prac Komisji Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy