Reklama

Reklama

Szczepionki za poparcie dyplomatyczne dla Izraela? Plan Benjamina Netanjahu

Izrael zamierza przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów świata. W zamian chce otrzymać poparcie dyplomatyczne - donosi portal Times of Israel. Dokładna lista państw nie została jeszcze zamknięta. Mają się na niej znaleźć m.in. Włochy, Czechy i Węgry, a także kraje afrykańskie.

Lista krajów nie została jeszcze sfinalizowana, ale doniesienia mówią, że znajdą się na niej Włochy, Czad i państwa afrykańskie, które odnowiły stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry - które otworzyły misje dyplomatyczne w Jerozolimie lub zobowiązały się do tego - również mają otrzymać szczepionki.

Dawki mają pochodzić z zapasów szczepionek, które Izrael zakupił od firmy Moderna.

Według kancelarii premiera Benjamina Netanjahu do Izraela zgłosiło się wiele krajów z prośbą o szczepionki. W oświadczeniu nie wymieniono ani krajów, ani rodzaju szczepionek, które zostaną przekazane, a jedynie podano, że tysiące preparatów zostanie wysłanych do Ramallah - siedziby rządu Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Reklama

Ministrowie nie wiedzieli o planach Netanjahu

Jak pisze Times of Israel, ministrowie byli trzymani w niewiedzy na temat planu, który jest forsowany przez szefa rządu.

"Fakt, że Netanjahu nieodpowiedzialnie handluje szczepionkami obywateli Izraela, za które zapłacono z ich podatków, pokazuje, że uważa, iż rządzi monarchią, a nie państwem" - napisał na Twitterze minister obrony Beni Ganc. "Taki proces wymaga dyskusji i zatwierdzenia. Tylko potrzeba bezpieczeństwa, dyplomatyczna lub pilna potrzeba medyczna mogłaby uzasadnić taki proces. Netanjahu musi przedstawić to opinii publicznej lub przynajmniej uzyskać zatwierdzenie przez odpowiednie gremia" - dodał.

Minister finansów Israel Kac, członek partii Likud premiera Netanjahu, również powiedział, że nic mu nie wiadomo o planach przekazania szczepionek różnym krajom w zamian za wsparcie dyplomatyczne.

"Poprawa pozycji dyplomatycznej Izraela na świecie"

Po raz pierwszy o sprawie poinformowało w niedzielę izraelskie radio. Jak podało, premier Netanjahu jest zainteresowany zaoferowaniem szczepionek w ramach wsparcia dyplomatycznego. W rozmowach z kilkoma źródłami rządowymi premier podobno poruszył możliwość przekazania dawek szczepionek pewnym niewymienionym z nazwy krajom w celu "poprawy pozycji dyplomatycznej Izraela na świecie".

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy