Reklama

Reklama

Szczepionkę Moderny można przechowywać w lodówce trzy miesiące

Nowe badania wykazały, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna może być przechowywana przez trzy miesiące w zwykłej lodówce. Poprzednie wskazania mówiły o jednomiesięcznym terminie przechowywania.

Firma zaznaczyła, że nowe terminy przydatności muszą być wcześniej zatwierdzone przez odpowiednie władze. Obecnie szczepionka Moderny, zawarta w 15-dawkowych fiolkach, może być przechowywana przez miesiąc w temp. 2-8 st. i do siedmiu miesięcy w temperaturze -20 st. Firma zapowiedziała, że pracuje nad nową formułą preparatu mającą wydłużyć jej żywotność.

Wymóg transportu w niskiej temperaturze (tzw. łańcuch chłodniczy) jest jednym z głównych problemów logistycznych utrudniającym dystrybucję szczepionki Moderny - ale również Pfizera - w krajach nisko rozwiniętych.

Reklama

Nowe inwestycje Moderny

W czwartek Moderna zapowiedziała również nowe inwestycje w sieć produkcji swojej szczepionki przeciwko COVID-19 w Szwajcarii, Hiszpanii, Francji i Belgii, dzięki czemu firma ma wyprodukować w przyszłym roku do trzech mld dawek preparatu.

Według firmy szybkie rozprzestrzenianie się nowych wariantów i ewolucja koronawirusa sprawiają, że zapotrzebowanie na jej szczepionki nie zniknie w ciągu dwóch najbliższych lat. Trwają prace również nad przystosowaniem szczepionki do nowych wariantów w postaci dodatkowych dawek przypominających.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy