Reklama

Reklama

Szczepionka przeciw COVID-19. Szefowa KE: Zatwierdzimy kontrakt na dostawę 160 mln dawek

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek (24 listopada), że KE w środę (25 listopada) zatwierdzi kontrakt z firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Będzie to szósty kontrakt podpisany przez Komisję z firmami farmaceutycznymi.

"Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw COVID-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię" - poinformowała von der Leyen we wtorkowym oświadczeniu.

Ponad 90 proc. skuteczności

Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna podała w poniedziałek (16 listopada), że jej eksperymentalna szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 94,5 proc. w zapobieganiu chorobie COVID-19 na podstawie wstępnych wyników badań klinicznych. To druga amerykańska firma, która w ciągu tygodnia ogłosiła wyniki znacznie przekraczające oczekiwania.

Reklama

Skuteczność szczepionki obliczono na podstawie potwierdzonych dotychczas infekcji koronawirusem wśród uczestników badań klinicznych. Wśród 30 tys. uczestników badań 95 uległo zakażeniu, z czego 90 z nich to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.

Jak podała Moderna, 11 z infekcji były ciężkimi przypadkami, a wszystkie z nich dotyczyły grupy kontrolnej. 15 zakażonych osób to seniorzy.

Badanie nie wykazało znaczących skutków ubocznych szczepionki, z których większość była "łagodna lub umiarkowana". Najczęstszym efektem ubocznym po pierwszej dawce szczepionki był ból w miejscu wykonania zastrzyku (2,7 proc.), zaś po drugiej - zmęczenie (9,7 proc.), ból mięśni (8,9 proc.), ból stawów (5,2 proc.) i ból głowy (4,5 proc.). Jak podaje firma, objawy te "były generalnie krótkotrwałe". Więcej na ten temat TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy