Reklama

Reklama

Szczepionka firmy Pfizer. Dr Scott Gottlieb tonuje nastroje

​- Stany Zjednoczone będą musiały przejść przez "najtrudniejszy etap" pandemii koronawirusa bez szczepionki - ostrzegł w rozmowie z CNBC dr Scott Gottlieb, były szef Agencji Żywności i Leków, jeden z dyrektorów firmy Pfizer.

Reklama

W poniedziałek (09 listopada) amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że szczepionka, którą opracowuje we współpracy z niemiecką firmą BioNTech, wykazuje 90 proc. skuteczności w zapobieganiu chorobie COVID-19. 

Reklama

Dr Gottlieb zwrócił uwagę, że temat szczepionki tak naprawdę dotyczy 2021 roku. - Jeśli chodzi o to, kiedy będzie ona szeroko dostępna, myślę, że nadal istnieje nadzieja, że możemy mieć szczepionkę w zasadzie pod koniec drugiego kwartału, być może w trzecim kwartale. Chcielibyśmy mieć dostępną szczepionkę przed jesiennym sezonem covid w 2021 roku - wyjaśniał dr Scott Gottlieb. 

Przed nami trudny czas

Stany Zjednoczony wciąż ustanawiają dzienne rekordy nowych przypadków koronawirusa, w związku z tym dr Gottlieb stwierdza: - Myślę, że musimy pamiętać, że mamy przed sobą być może krótki, ale bardzo trudny czas. 

Pfizer i BioNTech spodziewają się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionki w tym roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku. Dla uzyskania odporności wymagane są dwie dawki na osobę. 

Nadzieja na przyszłość

- To znaczący wynik, bardzo znaczący, przekracza oczekiwania wynikające z analizy okresowej. A jeśli dane się utrzymają po ostatecznym odczycie z pełnego badania klinicznego, myślę, że na końcu tunelu jest światło - powiedział dr Scott Gottlieb. - Powinniśmy przyjąć tę pozytywną wiadomość i zdać sobie sprawę, że przed nami może być znacznie lepsza przyszłość - dodał. 

Koronawirus na świecie

Jak podaje CNBC, według danych zebranych przez Johns Hopkins University na całym świecie jest około 50,5 miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa, a ponad 1,2 miliona osób zmarło. Prawie 10 milionów tych infekcji i ponad 237,500 zgonów miało miejsce w USA.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje