Reklama

Reklama

Szczepionka firmy AstraZeneca. Holandia: 10 znaczących efektów ubocznych

Holenderski ośrodek monitorujący bezpieczeństwo leków Lareb poinformował, że otrzymał dziesięć doniesień o znaczących skutkach ubocznych po podaniu preparatu AstraZeneca. Chodzi o zakrzepy krwi. Władze Holandii wstrzymały szczepienia tym preparatem w poniedziałek.

Jednocześnie w Holandii nie odnotowano ani jednego przypadku, który byłby podobny do tych w Danii i Norwegii, gdzie u sześciu pacjentów poza zakrzepicą zaobserwowano też obniżony poziom płytek krwi - trombocytów. Jak zaznaczył Lareb, taka kombinacja objawów zdarza się rzadko.

Komunikat Lareb opublikowany został kilka godzin po tym, jak nad ranem holenderski rząd poinformował o zawieszeniu szczepień z użyciem preparatu AstraZeneca. Miało to związek z doniesieniami o przypadkach wystąpienia zaburzeń związanych z zakrzepami krwi u pacjentów w kilku krajach Europy. Takie schorzenia jednak nie są rzadkością, a żaden z tych przypadków nie został dotąd bezpośrednio powiązany z preparatem.

Reklama

Niebieskie plamki na skórze? To ważny sygnał

Holenderski ośrodek poradził, by zgłaszać niezwłocznie przypadki podejrzeń nieoczekiwanych efektów ubocznych po trzech dniach od zaszczepienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na "nieznane objawy, i/lub większe lub mniejsze niebieskie plamki na skórze (krwawienie miejscowe)".

Brytyjsko-szwedzka firma AstraZeneca przekazała w niedzielę po przeanalizowaniu dużej partii danych, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw COVID-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych. Producent podał, że przeanalizował 17 mln przypadków osób z Wielkiej Brytanii i krajów UE, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 tym preparatem.

Kontynuację szczepień preparatem AstraZeneca zaleciły też Europejska Agencja Leków i Światowa Organizacja Zdrowia. Mimo to Holandia jest jednym z krajów, które zdecydowały się na zawieszenie szczepień z użyciem tego środka.

Czytaj także: AstraZeneca. Brytyjski regulator leków wydał oświadczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy