Reklama

Reklama

Szczepionka AstraZeneca wraca do użytku w kilku krajach

Po oświadczeniu Europejskiej Agencji Leków (EMA), że szczepionka AstraZenca przeciw COVID-19 jest bezpieczna i skutecznie chroni przed chorobą, wywoływaną przez koronawirusa, kolejne kraje odwieszają stosowanie tego preparatu. Nie wszystkie państwa decydują się jednak na ten krok.

Szczepionka AstraZeneca wraca do użytku w krajach, które zawiesiły jej stosowanie. Zrobiły to już m.in. Francja, Niemcy i Włochy. Preparat ponownie zacznie być podawany także w Portugalii.

Podobną decyzję ogłosiła Hiszpania. W przyszłym tygodniu szczepienia tym preparatem ma wznowić także Holandia.

Wznowienie szczepień AstraZeneką zapowiedziały również Litwa i Łotwa, a także Cypr i Bułgaria.

Nie wszystkie kraje

Decyzji o przywróceniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca na razie nie podejmą władze zdrowotne Szwecji, Norwegii oraz Danii.

- Potrzebujemy kilku dni, aby przeanalizować opinię EMA i zdecydować, czy kontynuować szczepienia preparatem AstraZeneca - powiedział dyrektor szwedzkiego Urzędu Zdrowia Publicznego Johan Carlson.

Reklama

Podobną opinię wyraziła szefowa norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg. Dopiero w przyszłym tygodniu do opinii EMA w sprawie AstraZeneki może ustosunkować się Dania.

Decyzję w sprawie szczepionki mają podjąć władze zdrowotne Irlandii.

O swoich planach w sprawie szczepionki AstraZeneca nie poinformowały jeszcze rządy: Austrii, Islandii, Rumunii, Estonii, Słowenii i Luksemburga, które zawiesiły jej stosowanie, a także Indonezji i Tajlandii, które 15 marca odłożyły rozpoczęcie szczepień tym preparatem.

Ładowanie...

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy